Po opowieści o formie miasta, cykl wykładów Jacka Dominiczaka „Przemyśleć Miasto” skupi się na deformie przestrzeni miejskiej. Najbliższe spotkanie odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

– Krętymi drogami chodzą obładowane bagażem osły. Współczesny człowiek dążąc do jasno określonego celu porusza się szybko i prostymi drogami. Dlatego to rygorystyczna logika geometrii jest najdoskonalszym narzędziem projektowania współczesnego miasta. Tak Le Corbusier budował argument przeciw ideom Camillo Sitte, który współczesną urbanistykę próbował wyprowadzić z miejskiej kultury krętych ulic i skomplikowanych placów starej Europy. Corbu zarzucał Sitte kompromis, nie rozpoznając w jego poszukiwaniach idei dialogu. Miasto Dialogiczne potrzebuje rozwinięcia idei geometrycznej formy — potrzebuje zrozumienia i upodobania deformy. Ale co to jest DEFORMA? – zapowiada wykład prof. Jacek Dominiczak.

„Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej — narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej.


Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, wspólautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Był wizytującym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11), Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000) i na Politechnice Gdańskiej (2005-2006), na której wcześniej studiował i pracował (1973-95). Jacek Dominiczak jest beneficjentem Fundacji Kościuszkowskiej (1993) oraz Programu Fulbrighta (1992).

Cykl „Przemyśleć miasto” – wykład #7 Co to jest DEFORMA?| Prowadzenie: Jacek Dominiczak
Data: 3 marca, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Kolejne wykłady odbędą się 24 i 31 marca. Cykl potrwa do końca maja.