Szycie toreb, warsztaty rozwijające kreatywność, głośne czytanie książek, spotkania z adaptacjami filmowymi, Klub Siedmiu Przygód – to propozycje zajęć Instytutu Kultury Miejskiej na najbliższe, marcowe weekendy. Rozpoczynają się nowe cykle dla dzieci: Przestrzenie archiTEKTURY, Poranki z książką, Przeczytane – Obejrzane i Akcja – Kreacja. Wszystkie spotkania odbywają się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Warsztaty szycia toreb, 5 marca godz. 11.00 – 16.00

Razem z Julią Cyrzan można będzie uszyć torby na ramię wyposażone w specjalne przegródki (na zamek, klips, guzik). Zajęcia odbędą się w trzech grupach, które rozpoczynają się kolejno o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl. Koszt: 10 zł. Organizatorzy zapewniają materiały i maszyny do szycia.

Poranek z książką, 6 marca, godz. 10.00 – 11.30

Od marca IKM proponuje nowy cykl literacki dla dzieci – Poranki z książką. Raz w miesiącu, w niedzielę, spotkamy się na wspólnym czytaniu i dyskusji o najciekawszych książkach dla dzieci w wieku 4 – 8 lat. Na każde spotkanie zaproszeni są wyjątkowi goście, m.in. duet projektujący okładki książek, ubrania, biżuterię – Jola Słoma i Mirek Trymbulak. Przy pomocy ilustracji wyświetlanych na dużym ekranie przeczytają dzieciom książki, poprowadzą dyskusję, a także odpowiedzą na pytania uczestników – nawet te najdziwniejsze! Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

6. marca poznamy książkę Davida Cali z ilustracjami Serge’a Blocha „Wróg”, wydawnictwa Zakamarki, a gościem spotkania będzie Małgorzata Tarasiewicz – była prezeska Amnesty International. O książce: Trwa wojna. W okopach po przeciwległych stronach barykady czuwają w samotności dwaj żołnierze. Kiedy wyruszali na wojnę, otrzymali karabin i instrukcję, która miała wpoić im między innymi, że „wróg nie jest człowiekiem”: nie myśli, nie czuje, beznamiętnie wykonuje rozkazy. Tymczasem obaj nie zdają sobie sprawy z tego, że przeżywają równocześnie podobne rozterki. W sugestywnych, pełnych prostoty obrazach twórcy ukazują bezsens i absurdalne mechanizmy wojny, apelując tym samym o pokój na świecie. Książkę rekomenduje Amnesty International.

Przestrzenie archiTEKTURY, 6 marca godz. 12.00 – 14.00

„Przestrzenie archiTEKTURY” to cykl zajęć edukacyjnych, które ukazują problemy projektowania elementów przestrzennych, ingerowania w przestrzeń i podejmowania próby zmiany. Na pierwszych zajęciach potrzebna nam będzie ulubiona książka, kopia rodzinnej fotografii i ulubiony drobiazg – mówi prowadząca, Agnieszka Kurkowska.

Podczas zajęć dzieci poszukują odpowiedzi na kluczowe pytania: czy mój dom mówi o tym kim jestem? Czego mogę doświadczyć w przestrzeni architektonicznej?Gdzie w domu spotykamy się najczęściej? Skorzystają z prostych materiałów (karton, tektura, kredki, bibuła, nożyczki), z których budować będą wymyśloną przez siebie przestrzeń.
Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Klub Siedmiu Przygód – Rosja, 12 marca godz. 10.00 – 14.00

Kolejny odcinek Klubu Siedmiu Przygód ruszy do Rosji – ojczyzny Siergieja Stratanowskiego, nominowanego do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016. Rosja, to ostatni kraj, który odwiedzają uczestnicy i uczestniczki Klubu Siedmiu Przygód. Zajęcia są bezpłatne obowiązują zapisy, które ruszają 7 marca: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. Prosimy o podanie w mailu, modułu oraz imienia i nazwiska dziecka.
11.00 – 12.00, Matrioszka – Rosjanka o japońskich korzeniach – od skośnookiego mędrca do słowiańskiej ślicznotki. Prowadzenie: Marta Tomaszewska-Gruszka, malarka i projektantka graficzna. Dla dzieci w wieku 8 – 12 lat.
Uczestnicy warsztatów poznają historię matrioszek – charakterystycznego elementu kultury rosyjskiej. Pierwsza tego typu zabawka powstała pod koniec XIX w. w pracowni zabawkarskiej w Moskwie. Korzystając z klasycznego kształtu rosyjskiej figurki dzieci stworzą własną unikatową zabawkę w niepowtarzalne wzory. Zdobienie bajecznie pięknej i kolorowej lalki będzie okazją do puszczenia wodzy fantazji, a tym samym ciekawym sposobem na rozwój dziecięcej kreatywności.

„Na warsztatach dzieci będą malowały farbami własne matrioszki według wzorów. Będzie kolorowo i malarsko! Figurki będą różnej wielkości, ponieważ wykorzystam do wyrobu rzeźb artystyczny Papier-mâché i masę plastyczną. Efekt będzie ciekawy i dzieci będą mogły kreatywnie poszaleć” – wyznaje prowadząca warsztaty Marta Tomaszewska – Gruszka, dyplomowana malarka i projektantka graficzna. Na co dzień artystka zajmuje się różnymi dziedzinami sztuk wizualnych, głównie malarstwem, którego tematem jest człowiek i jego emocje.

12.30 – 13.30, Czarna kura czyli mieszkańcy Podziemnego Królestwa – czarodziejska opowieść dla dzieci. Performatywne czytanie baśni rosyjskiego pisarza Antoniego Pogorielskiego w wykonaniu Kazia Sponge oraz Anny Makowskiej-Kowalczyk. Dla dzieci w wieku 6 – 12 lat.

„Czarna kura” to niezwykła opowieść o dobrym i niewinnym chłopcu Aloszy, do którego pewnego dnia uśmiechnął się los. Jednakże egoizm, lenistwo i samouwielbienie sprawiły, że odwrócili się od niego wszyscy bliscy, a na domiar złego skrzywdził mieszkańców tajemniczej krainy, której król obdarował Aloszę niezwykłym darem. Czy Alosza zdoła jeszcze naprawić swoje winy? Czy zrozumie gdzie popełnił błąd i czy krzywdy powinny zostać mu wybaczone?

Akcja – kreacja, warsztaty kreatywne, 13 marca, godz. 13.00 – 15.00

Akcja – kreacja, to kreatywne warsztaty dla dzieci prowadzone przez Martę Bielską – Miss Martę od artu – plastyczkę i graficzkę z dyplomem psychologa, uzależnioną od odwiedzania muzeów. Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 marca w godz. 13.00 – 15.00, a podczas warsztatów dzieci stworzą własne dzieła inspirowane kolażami Jana Dziaczkowskiego. Zapoznają się z techniką kolażu oraz nauczą się efektownie oprawiać swoje prace. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Przeczytane – obejrzane, 13 marca godz. 16.00 – 19.00

W nowym cyklu Dziecięcego Klubu Filmowego – Przeczytane- obejrzane będziemy prezentować filmy będące adaptacjami literatury dla dzieci. Związki książek i filmów staną się tematem rozmów i warsztatów prowadzonych przez Jolantę Manthey. Pierwsze spotkanie, na którym obejrzymy „Królewnę Śnieżkę” odbędzie się 13 marca o godz. 16.00. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

„Królewna Śnieżka”, reż. Tarsem Singh, USA 2012, dla dzieci od lat 7.

„Królewna Śnieżka” – historia powszechnie znana ze zbioru baśni braci Grimm i klasycznej Disneyowskiej animowanej adaptacji z 1937 roku. Jak opowiedzieli ją twórcy zrealizowanego w 2012 roku filmu z udziałem aktorów? Czy klasyczna opowieść jest wciąż aktualna? Przekonamy się o tym podczas projekcji filmu. Jak w przypadku większości współczesnych filmów dla dzieci realizując „Królewnę Śnieżkę”, reżyser pamiętał także o rodzicach-widzach.