W weekend przed Dniem Kobiet – 5 i 6 marca Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej organizuje, w partnerstwie z Grupą Metropolitanka, spacery szlakami kobiet ważnych dla przeszłości Gdańska – prekursorek i działaczek polonijnych. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. 

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, z punktu informacji turystycznej przy Długim Targu 28/29 wyruszą spacery po Starym i Głównym Mieście szlakami kobiet. Pierwszego dnia tematem przewodnim będą Gdańskie Prekursorki. – Bohaterki tej trasy były kobietami wyprzedzającymi swe epoki, wpisującymi się na kartach historii nowatorskim, wyjątkowym podejściem do roli i pozycji kobiety w społeczeństwie. Zapoczątkowały zmiany, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się oczywiste – mówi Anna Sadowska, przewodniczka w ramach projektu Metropolitanka. Podczas spaceru Śladami Gdańskich Prekursorek przedstawimy sylwetki i miejsca związane z życiem m. in. Tekli Glinieckiej – aktorki, literatki, twórczyni polskiego teatru w Gdańsku; Stanisławy Przybyszewskiej – utalentowanej dramatopisarki, krytyczki; Clary Baedeker – lekarki medycyny, reformatorki strojów gimnastycznych dla kobiet; Ireny Nadolnej- Szatyłowskiej – pilotki, sędziny żużlowej.

Drugiego dnia spacerujący podążać będą trasą Działaczek Polonijnych Wolnego Miasta Gdańska. – Działaczki polonijne prowadziły stowarzyszenia, organizowały opiekę charytatywno-wychowawczą, zakładały prywatne szkoły, towarzystwa sportowe. Realizowały zamierzone przez siebie cele społeczne w Gdańsku, choć mogły one skutkować przesiedleniem lub aresztowaniem – mówi Dominika Ikonnikow, przewodniczka w ramach projektu Metropolitanka. To ona podczas niedzielnego spaceru wskaże miejsca związane z m.in. Wandą Kamrowską – absolwentką elitarnego kursu juzistek, telegrafistką Poczty Polskiej; Janiną Wybicką – inspiratorką powstania gdańskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża; Heleną Żelewską – wybitną nauczycielką, pedagożką, założycielką Polskiej Misji Dworcowej, otaczającej opieką przyjeżdżające do Gdańska dziewczęta.

Liczba miejsc na oba spacery jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są adres e-mail: spacery@gdansk4u.pl. W obu przypadkach start zaplanowane na godz. 12:00 z Gdańskiego Centrum Informacji Turystycznej. Warto zjawić się nieco wcześniej, by zapoznać się z ofertą gdańskich upominków i gadżetów. Obowiązywać będzie rabat -10% na zakup gdańskich czekolad i pralinek firmy Bałtyk oraz porcelanę i chusty autorstwa Pani Magdy Benedy. Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Gdańska Organizacja Turystyczna

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Metropolitanka, Bałtyk, Atelier Magda Beneda