Chicago to mit, to wizualne wcielenie Ameryki. To także jedno z najpiękniejszych miast świata – zapowiada swój wykład z cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje” dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy 23 marca o godz. 19.00 do sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Chicago tym różni się od Rzymu czy Stambułu, że jego najstarsze zabytki nie mają nawet półtora stulecia. W potocznym wyobrażeniu Chicago to ojczyzna drapaczy chmur. To prawda, ale powstały tu również architektoniczne arcydzieła innego rodzaju, takie jak domy towarowe Richardsona i Sullivana, podmiejskie rezydencje zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta, czy akademickie pawilony Ludwiga Miesa van der Rohe. Spróbujemy przyjrzeć się temu niezwykłemu miastu w całej jego różnorodności – mówi Jacek Friedrich.

„Miasta, mity, mistyfikacje” to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz.

Chicago: nie tylko drapacze chmur
Prowadzenie: Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański)
Data: 23 marca, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

23 marca 2016 – Chicago: nie tylko drapacze chmur / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański)
20 kwietnia 2016 – Singapur – granit w tropikach / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
25 maja 2016 – Neapol – między dawny