Warsztaty rozwijające kreatywność, zajęcia projektowe, głośne czytanie książek, projekcje filmów – zapraszamy dzieci na kwietniowe spotkania Dziecięcego Klubu Filmowego, Przestrzeni archiTEKTURY, Poranek z książką i Akcję – kreację w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Przeczytane-obejrzane w Dziecięcym Klubie Filmowym, 3 kwietnia, godz. 16.00

Związki książek i filmów staną się tematem rozmów i warsztatów prowadzonych przez Jolantę Manthey. Na drugim spotkaniu, 3 kwietnia o godz. 16.00 w sieni IKM najmłodsi obejrzą film „Lassie” w reżyserii Charlesa Sturridge’a (2005). Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Nowa wersja przygód owczarka szkockiego na podstawie powieści Erica Knighta. Wzruszająca opowieść o przywiązaniu i przyjaźni na tle krajobrazów zielonej Szkocji. Ukochany pies ubogiej rodziny, Lassie, zostaje sprzedany, gdyż tylko w ten sposób zażegnać można tarapaty finansowe. Ale przyjaźń psa i człowieka nie zna granic. Nie zna też odległości: Lassie pokona wiele mil, by wrócić tam, gdzie jest jej dom. A w drodze powrotnej przyjdzie się jej zmierzyć z szeregiem niebezpiecznych przygód. (dla dzieci od 7 lat, wg uznania rodziców).

Przestrzenie archiTEKTURY, 10 kwietnia, godz. 12.00 – 14.00, „Przestrzeń doświadczania”

„Przestrzeń doświadczania” to zajęcia oparte na przybliżeniu zagadnień odczuwania i doświadczania gwarantujących poznanie i rozumienie. Podczas zajęć powstanie „zmysłowa mapa przestrzeni”. Dzieci poprzez zabawę nauczą się pełniej odbierać przestrzeń miejską wchodząc w relacje z narratorem opowieści, reprezentowanym przez postać niewidomego chłopca. Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie i przedstawienie drogi prowadzącej do ukrytego skarbu, na postawie przygotowanych podpowiedzi dźwiękowych (odgłosy miasta, architektury), dotykowych (tajemnicze pudełka zawierające próbki określające materiał, fakturę, temperaturę materiałów występujących w danym miejscu) i zapachowych (magiczne słoiczki). Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Prowadząca: Małgorzata Kaus, architekt, adiunkt w Katedrze Architektury Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy. Interesuje się takimi zagadnieniami jak percepcja przestrzeni, sztuki, architektury, relacje pomiędzy sztuką a architekturą, projektowanie w aspekcie interdyscyplinarnym.

Akcja – kreacja, warsztaty kreatywne – „Miętowo”, 17 kwietnia, godz. 13.00 – 15.00

Kreatywne warsztaty dla dzieci prowadzone przez Martę Bielską – Miss Martę od artu – plastyczkę i graficzkę z dyplomem psychologa, uzależnioną od odwiedzania muzeów. Miętowe warsztaty to uczta dla wszystkich zmysłów. Będziemy wąchać, dotykać i smakować. Mięta będzie inspiracją do stworzenia wizytówek oraz przepisów na lemoniadę. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Poranek z książką, 24 kwietnia, godz. 10.00 – 11.30

Od marca IKM proponuje nowy cykl literacki dla dzieci – Poranki z książką. Raz w miesiącu, w niedzielę spotkamy się na wspólnym czytaniu i dyskusji o najciekawszych książkach dla dzieci w wieku 4 – 8 lat. Na każde spotkanie zaproszeni są wyjątkowi goście, m.in. duet projektujący okładki książek, ubrania, biżuterię – Jola Słoma i Mirek Trymbulak. Przy pomocy ilustracji wyświetlanych na dużym ekranie przeczytają dzieciom książki, poprowadzą dyskusję na temat danej książki, a także odpowiedzą na pytania uczestników – nawet te najdziwniejsze! Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

24 kwietnia poznamy książkę Benjamina Chauda, „Żegnaj, Skarpetko!”, wyd. Zakamarki. „Żegnaj, Skarpetko!” to znakomicie zilustrowana opowieść o przyjaźni chłopca i królika. Autor dotyka tutaj takich tematów jak odpowiedzialność za zwierzątko i dziecięca potrzeba bliskości, ale przede wszystkim jest to poruszająca historia o pewnym dziecięcym niepokoju: o tym, że żadne dorastające dziecko nie chciałoby wstydzić się tego, że jego zabawki zabawy oceniane są jako „zbyt dziecinne” i nieadekwatne do wieku. Każdy może się przecież bawić tak, jak chce, o ile nie wyrządza krzywdy innym lub sobie. Gość – Piotr Świniarski – kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk” w Gdańsku-Kokoszkach.