Jaką historię skrywają w sobie kamienice przy Długim Targu?  W czym tkwi niezwykłość Bramy Świętojańskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania możecie znaleźć podczas spacerów Gdańskich Miniatur 21 kwietnia (dla szkół) i 23 kwietnia (dla rodzin i grup nieformalnych).

Styl rokoko, którego początki możemy odnaleźć we Francji na dworze Ludwika XV, szybko rozprzestrzenił się w całej Europie. Nie dziwi więc fakt, że również architektura Gdańska kryje w sobie rokokowe arcydzieła. Po pełnym przepychu baroku architekci postanowili skupić się bardziej na wygodzie. Zaczęto budować mniejsze pałacyki, których dekoracja zewnętrzna stała się skromniejsza i delikatniejsza. Wnętrza budynków również uległy zmianie. W zdobnictwie częstym ornamentem był rocaille, który nauczysz się rozpoznawać, przyglądając się meblom czasów rokoko. Na spacerze obejrzymy fasady kamienic przy ul. Długi Targ. Czy wiesz, że wiele z nich jest zbudowanych właśnie w tym stylu?

kamieniczki_spacery_maj

Pobierz opis trasy

Oprócz stylu rokoko omówimy również klasycyzm, który powstały w połowie XVIIIwieku. Zerwał on całkowicie ze sztuką barokową. Jego inspiracją był antyk. Przykłady architektury klasycystycznej możemy znaleźć na całym świecie, poczynając od Białego Domu w Waszyngtonie, poprzez kościół św. Magdaleny w Paryżu, a kończąc na Soborze Kazańskim w Petersburgu. Chociaż Gdańsk pod koniec XVIII i na początku XIX wieku był spowity wieloma wojnami i w mieście nie powstał żaden kościół ani gmach użyteczności publicznej, przechadzając się ulicami Głównego Miasta postaramy się znaleźć elementy sztuki wpisującej się właśnie w nurt klasycystyczny. Przyjrzymy się staromiejskim kamienicom, a także Bramie Świętojańskiej – zabytkowi łączącemu w sobie styl gotycki z elementami klasycyzmu.

Podczas spaceru przejdziemy ulicam: Długi Targ, Chlebnicką, Mariacką i Świętojańską, ale nie na tym koniec! Naszym spacerowiczom opowiemy także o ciekawostkach, jakie skrywają w sobie Dom Uphagena, Pałac Opatów czy Aleja Zwycięstwa we Wrzeszczu. Już dziś zapraszamy na kwietniowe spacery Gdańskich Miniatur, na których jeszcze więcej zaskakujących informacji!

Terminy spacerów:

Spacer dla szkół 21 kwietnia: „Style architektoniczne w Gdańsku – rokoko i klasycyzm” – spacer z iBedekerem dla dzieci i młodzieży

Godziny: 10.00, 11.30, 13.00

Obowiązują wcześniejsze zapisy, do 13 kwietnia 2016 Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mail: miniatury@ikm.gda.pl

Dla szkół podstawowych (klasy V-VI) – szkół ponadgimnazjalnych

Czas trwania: 1,5 godziny

Max. liczba osób zgłaszanych do spaceru:

Max. liczba osób w grupie: 50

Wstęp wolne

 

23 kwietnia: „Style architektoniczne w Gdańsku –rokoko i klasycyzm ” gra miejska- spacer dla rodzin i grup nieformalnych

godz. 11.00, dańsk, ul. Długi Targ 11

godz. 14.00 Gdańsk, ul. Długi Targ 11

godz. 12.30 Gdańsk, ul. Świętojańska 43/44 (Brama Świętojańska)

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

Wstęp wolny (nie wymagamy zapisów)