Sztokholm to ulubione i atrakcyjne miejsce zbrodni dla autorów bestsellerów szwedzkiej szkoły kryminału oraz ich czytelników – sam sukces trylogii Larssona „Millenium” podniósł o dwadzieścia procent ilość wizytujących go turystów – mówi Monika Zawadzka. Więcej o tym mieście opowie podczas wykładu w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”, który odbędzie się 13 kwietnia o godz. 19.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Miasto, od lat uchodzące za łatwe i dobre do życia oraz uszyte na ludzką miarę. Na kartach książek staje się sceną dramatycznych spisków, wyrafinowanych morderstw, krwawych porachunków. Czy rzeczywiście pod maską przyjaznej, żywotnej oraz ekologicznej miejskości skrywa się atmosfera noir, zasilając swą ciemną energią sekretne życie miasta? – zastanawia się Monika Zawadzka.

„Miasta, mity, mistyfikacje” to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz.

Sztokholm, czyli kryminalne miasto
Prowadzenie: Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Data: 13 kwietnia, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/223617534639428/

20 kwietnia 2016 – Singapur – granit w tropikach / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).
25 maja 2016 – Neapol – między dawnymi a nowymi czasy / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).

dr Monika Zawadzka, architektka i urbanistka po Politechnice Gdańskiej oraz antropolożka kulturowa po Uniwersytecie Warszawskim; badaczka, edukatorka, projektantka, autorka tekstów. zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, jego atmosferą i rodzajem doświadczenia, które proponuje; sposobami formowania jego przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej pierzeje fasadami budynków. związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi studio projektowe Miasto i Architektura – dedykowane pozyskiwaniu z lokalnego kontekstu i aplikowaniu do projektowania informacji modelujących formę miejską – a także kursy antropologii kulturowej, antropologii miejsca i rzeczy oraz laboratoria antropologiczne. autorka bloga uliceiplace.blogspot.com. tańczy flamenco, mieszka w Gdańsku, na Aniołkach.