O wędrówkach po dzielnicach, które ożywiają lokalną pamięć, o niknącej Stoczni Gdańskiej, pielgrzymujących do miasta danzigerach i turystach współczesnych, o Gdańsku jako przestrzeni dla kultury, psychoanalizie miasta i tożsamości jego mieszkańców przeczytamy w wieńczącej trzyletni projekt „Wspólny Pokój Gdańsk” książce pod redakcją Marii Mendel. 20 kwietnia o godz. 17.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, o gdańskich sposobach wspólnego, zgodnego życia, z redaktorką i pozostałymi autorami porozmawia Jacek Dominiczak.

Książka o gdańskich modi co-vivendi to jeden z rezultatów blisko trzyletniej współpracy autorów poszczególnych rozdziałów oraz kilku innych osób, które przez ten czas owocnie zasilały proces jej powstawania. Wśród nich są Piotr Wołkowiński i Waldemar Ślefarski, założyciele Fundacji Wspólny Pokój. Projekt, stanowiący grunt tej współpracy, w latach 2013–2015 skupił łącznie 28 osób, wśród nich działaczy społecznych i animatorów lokalnych społeczności Gdańska, w większości jednak badaczy, reprezentujących rozmaite dyscypliny naukowe, ale chętnie przekraczających ich granice w badawczym współdziałaniu w zespole – mówi Maria Mendel.

Premiera książki odbędzie się 20. kwietnia, godz. 17.00

Premiera książki odbędzie się 20. kwietnia, godz. 17.00

„Wspólny Pokój Gdańsk” to projekt Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, współpracującego przy jego realizacji z Uniwersytetem Gdańskim, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska 2. „Wspólny pokój” to także tytuł projektu zrealizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Seminarium, które odbyło się w 2012 roku i było cyklem wykładów i debat pozwalających na zbudowanie jak najszerszego obrazu Gdańska przed i powojennego. Uczestnicy wspólnie zmierzali do identyfikacji doświadczeń związanych z Gdańskiem, a pozwalających myśleć o tym mieście jako przestrzeni wspólnej, pomimo istniejących różnic. Projekt otrzymał oficjalne wsparcie Güntera Grassa.

Książka powstała w obszarze refleksji o współzamieszkiwaniu, w szczególności skupiono się wokół myśli, że miasto zapewnia wysoką jakość życia, jeżeli jest przestrzenią podmiotowo współtworzoną przez jego mieszkańców. W piętnastu rozdziałach opowiada o gdańskich modi co-vivendi, czyli licznych postaciach (z)godnego, wzajemnie satysfakcjonującego wspólnego życia, toczącego się w podzielanej społecznie, zurbanizowanej przestrzeni. W perspektywie naukowej analizy warunków kształtowania owych modi, przedstawia stare i nowe doświadczenia gdańszczan w tym zakresie; ich starania, napotykane trudności i osiągnięte rezultaty. Z relacjonowanych w tomie badań, prowadzonych metodą Krytycznej Historii Miasta, wynika najogólniej, że wspólnym pokojem Gdańsk stawał się wówczas, gdy jego współmieszkańcy – w poczuciu różnic, pokonując liczne przeciwności – praktykowali demokratyczną równość – kontynuuje Mendel.

Książka podzielona jest na dwie części: Wędrówki, w których autorami są: Lesław Michałowski, Dominik Krzymiński, Marcin Boryczko, Aleksandra Kurowska-Susdorf, Dorota Jaworska, Khedi Alieva, Jolanta Sokołowska, Maciej Bakun, Paweł Bykowski i Kreacje, gdzie znajdziemy teksty: Doroty Rancew-Sikory, Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk, Katarzyny Stankiewicz, Alicji Zbierzchowskiej, Sylwii Bykowskiej, Agnieszki Bzymek, Doroty Grubby-Thiede i Małgorzaty Anny Karczmarzyk. Redaktorką publikacji „Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi” jest Maria Mendel.

Maria Mendel – profesor nauk humanistycznych, pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród publikacji m.in.: Edukacja społeczna (2001); Animacja współpracy środowiskowej (red., 2003); Pedagogika miejsca (red., 2006); Społeczeństwo i rytuał. Heterotopie bezdomności (2007); Tożsamość gdańszczan. Budowanie na (nie)pamięci (red. z A. Zbierzchowską, 2010).

—-

Limitowana wersja papierowa: koszt 79 zł. Zamówienia: piotr.mielcarek@ikm.gda.pl

Wersja elektroniczna EPUB, MOBI, pdf: dostępna za darmo: http://repozytorium.ikm.gda.pl/items/show/138

—-

Promocja książki „Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi”

Z Marią Mendel rozmawia Jacek Dominiczak

Data: 20. kwietnia godz. 17.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/467605580103436/

Książka będzie dostępna w dniu premiery.