Kto to jest artysta? Czym zajmuje się kompozytor? Skąd biorą się dźwięki? Co my możemy zagrać? Kwietniowe spotkanie cyklu dla dzieci Samograjki „Beatbox czy Mozart… Sprawdźmy co lubię!”odbędzie  się 17.04 o godz. 11.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Prowadzenie: Paweł Zagańczyk, koszt: 10 zł. Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

Główną rolę podczas warsztatów odegra akordeon oraz jego różne odmiany. Dzieci poznają różne gatunki muzyczne i kompozycje znanych kompozytorów. Będzie też trochę wiedzy w pigułce – jak powinno zachowywać się podczas koncertu jazzowego, a jak podczas koncertu muzyki poważnej w Filharmonii czy Operze? Zajrzymy również do środka niektórych instrumentów. Wszystko to zwieńczone będzie wykonaniem wspólnie skomponowanych podczas warsztatów utworów.

Samograjki są to comiesięczne spotkania małych melomanów, otwartych na różne formy muzyczne. Warsztaty mają na celu nie tylko wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, ale przede wszystkim zachęcają do interakcji z wykonawcami i współtworzenia muzyki. Preferowane wiek dzieci uczestniczących w warsztatach to 5 – 10 lat. Niektóre zajęcia dedykowane będą również i młodszym.

Samograjki – „Beatbox czy Mozart… Sprawdźmy co lubię!”

Data: 17.04, godz. 11.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl, koszt: 10 zl.

Paweł Zagańczyk ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcje asystenta. Wykonawstwo Pawła Zagańczyka cechuje umiejętność odnalezienia się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz. Artysta znany jest również jako animator życia muzycznego organizując m.in. Gdańską Sztukę Interpretacji Muzyki Akordeonowej, czy warsztaty muzyczne dla dzieci. W ostatnim czasie dużo uwagi poświecił tangu. Zarejestrowana została solowa płyta Tango, ukazująca ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów. Wśród ważnych nagród, które otrzymał za swoją działalność artystyczną należy wymienić: Pomorską Nadzieję Artystyczną, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.