Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? 27 kwietnia o godz. 19.00 w sieni IKM zobaczymy kolejną część filmu „Świątynie kultury”. Po projekcji Monika Arczyńska i Maks Bochenek opowiedzą o Instytucie Salka – kampusie zaprojektowanym przez Louisa Kahna w kalifornijskim mieście La Jolla. Wstęp wolny.

Kampus został zaprojektowany przez Louisa Kahna. Salk pragnął, by był on jak najatrakcyjniejszy, tak by skusić najlepszych naukowców z całego świata. Budynki instytutu powstały w stylu modernistycznym. Układ składa się z dwóch symetrycznych kompleksów ze strumykiem przepływającym przez dzielący je dziedziniec. W celu ułatwienia współpracy pomiędzy zespołami nie ma ścianek działowych na żadnej z trzech kondygnacji. Okna i świetliki zostały zaprojektowane tak, by bez trudu mogły być przesuwane po prowadnicach, w zgodzie z ideą otwartości i współpracy cechującą Instytut Salka. Budynki zostały uznane za zabytek architektury w 1991.

swiatynie5_instytut_salka

Instytut Salka w La Jolla

Dokument „Świątynie kultury”, przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

Miastoprojekcje, prowadzenie: Monika Arczyńska, Maks Bochenek

Data: 27 kwietnia, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Instytut Salka”

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/482005375332011/?active_tab=posts

„Cathedrals of Culture” / „Świątynie kultury” / reż. Robert Redford,
Margreth Olin, Karim Ainouz, Niemcy/Dania/Norwegia/Austria/Francja,
2014, 6×26 min

https://www.youtube.com/watch?v=s3f52bMVWqw

*Miastoprojekcje*to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi
prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem.

Monika Arczyńska – dr inż. arch. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i Technische Universiteit Delft. Wpracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a zrównoważonym mieszkalnictwem. Od 2006 roku jest związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje budynki użyteczności publicznej (m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie oraz Giant’s Causeway Visitor Centre). Prowadzi zajęcia projektowe na Politechnice Gdańskiej oraz wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem „Architektury-Murator” i prowadzi blog SIX LETTER CITY.

Maks Bochenek– Wiceprezes Fundacji Alternativa, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant historii sztuki na Uniwersytecie
Gdańskim. Wykładał w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.. Krytyk sztuki. Współzałożyciel bloga „Modelator”, kurator wystaw takich jak „Alternativa 2013”, „Shoenberg!” w IS Wyspa w Gdańsku, „Re- Designing the East” w VKW w Stuttgarcie, „Nauczyciele – Sokrates u Duchampa” w IS Wyspa w Gdańsku. Publikował m.in. w „Obiegu”, Visual Communication”, „Springerin”.