Orunia – dzielnica o niepowtarzalnym przedmiejskim klimacie, pięknie położona między wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław dołącza do tras alternatywnych spacerów w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. To już piąta (po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Nowym Porcie) dzielnica, którą latem turyści i mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zwiedzać. Już 6 maja rozpocznie się cykl otwartych wykładów, po których można będzie zostać Lokalnym Przewodnikiem i Przewodniczką po Oruni.

Gdzie bawił się mały Artur Schopenhauer? Kim była „Bałtycka Syrena”? Odpowiedzi na te pytania, a także historie związane z Parkiem Oruńskim, historią i architekturą dzielnicy, jej przyrodą, nazwami ulic i codziennym życiem usłyszymy podczas otwartych wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Oruni.

Dzięki zaangażowaniu osób skupionych wokół projektu „Historie po Oruńsku” udało się przygotować program wykładów i spacerów, który oparty jest na historii odległej, jak i tej nam bliższej. Mamy nadzieję, że po serii wykładów i spacerów stworzymy grupę sympatyków Oruni, którzy podobnie jak na Zaspie, Biskupiej Górce i Dolnym Mieście i Nowy Porcie, podczas letnich spacerów będą odkrywać z turystami i mieszkańcami mniej znane oblicze tej dzielnicy – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Pierwsze spotkanie, „Od osady do dzielnicy – siedem wieków Oruni”, które odbędzie się 6 maja o godz. 18.00 w Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9, poprowadzi Aleksander Masłowski. Cykl wykładów, spotkań i spacerów przygotowujących do roli Lokalnego Przewodnika i Przewodniczki zakończy się 25 czerwca. Pełen harmonogram dostępny jest na: http://ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

– Zapraszamy na Orunię, dzielnicę o niepowtarzalnym przedmiejskim klimacie, Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które odkryjemy wspólnie podczas wykładów i spacerów – mówi Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia GAK.

Trwają otwarte wykłady Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Dolnym Mieście i Biskupiej Górce i w Nowym Porcie! Najbliższe spotkania:

Zaspa: miejsce ul. Skarżyńskiego 4a,
23.04.2016 godz. 12.00 Spacer z Lokalnym Przewodnikiem w ramach Dnia Wolnej Sztuki „Sztuka szablonu w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego”
Biskupia Górka, miejsce: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, ul. Biskupia 24,

26.04, godz. 18.00, Jan Daniluk „Neptun i inne zdobienia zewnętrzne w schronisku im. P. Beneke” (wykład i spacer)
Nowy Port, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5,

27.04, godz. 17.30, Jakub Szczepański „Architektura Nowego Portu” (wykład)
Dolne Miasto, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1,

5.05, godz.17.30, Sebastian Zomkowski „Zajezdnia i tramwaje na Dolnym Mieście”

HARMONOGRAM WYKŁADÓW NA ORUNI
Wykłady odbywać się będą w Stacji Orunia GAK, ul. Dworcowa 9.

6 maja godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Od osady do dzielnicy – siedem wieków Oruni – wykład

9 maja, godz. 18.00, prof. Jakub Szczepański, Architektura Oruni – wykład

14 maja, 12.00, dr Michał Buliński, Przyroda Parku Oruńskiego – spacer,
start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

16 maja, godz. 18.00, dr Hab. Sławomir Kościelak, Między Gdańskiem a Orunią: dzieje jezuickiego kolegium na Starych Szkotach – wykład

23 maja, godz. 18.00, dr Katarzyna Rozmarynowska, Oruńskie parki i ogrody – prześwietna przeszłość i wyzwanie na dziś – wykład

30 maja, godz. 18.00, Krzysztof Kosik, Orunia nieistniejąca – wykład

6 czerwca, godz. 18.00, Anita Charlotta Alot, Spacer ulicami mojego dzieciństwa. Orunia oczami przedwojennej mieszkanki – spotkanie

13 czerwca, godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Tajemnice nazw oruńskich ulic – wykład

18 czerwca, godz. 12.00, Krzysztof Kosik, Śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

25 czerwca, godz. 12.00, Jerzy Korzeniecki, Oruńskie wzgórza – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

ORUNIA_LP_ulotka_A5_spad 3mm

Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Zapraszamy na spotkania!

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: Zaspa – Plama GAK, grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury.

Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza, iBedeker, Metrocafe.pl, Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.