– Jakiej architektury budynków potrzebuje współczesne miasto? Na czy polega specyfika miejskiej architektury? Między innymi na te pytania odpowie Jacek Dominiczak, profesor ASP w Gdańsku, podczas dziesiątego wykładu z cyklu „Przemyśleć Miasto”, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 19.00 w sieni IKM.

Modernistyczne budynki, tak jak podziwiane przez Le Corbusiera transatlantyki, doskonale prezentują swą elegancję i moc w płynącej przestrzeni otwartego krajobrazu. Ale najczęściej tę moc tracą, gdy swoje miejsce znajdują w ciasnym mieście podobnie jak transatlantyki w zatłoczonym porcie. Elegancja zanika przytłoczona wielością niedopasowanych kształtów; dynamika form traci sens w bezruchu miejsca. Może to nie płynąca przestrzeń ujarzmiana samowystarczalnością budynków-transatlantyków powinna pozostawać metaforą architektury ponowoczesnego miasta? Może jej modelem powinna stać się przestrzenna ekonomia najszlachetniejszej biblioteki? – zapowiada wykład Jacek Dominiczak.

„Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej.

Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, współautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Był wizytującym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11), Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000) i na Politechnice Gdańskiej (2005-2006), na której wcześniej studiował i pracował (1973-95). Jacek Dominiczak jest beneficjentem Fundacji Kościuszkowskiej (1993) oraz Programu Fulbrighta (1992).

Cykl „Przemyśleć miasto” – wykład #10 „Co to jest architektura miejska?” Prowadzenie: Jacek Dominiczak
Data: 28 kwietnia, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Kolejny wykład odbędzie się 12 maja.