Ostatni z cyklu wykładów „Architektura Gdańska” dotyczący gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła w ikonografii na przestrzeni wieków odbędzie się 7 maja o godz. 12.00 i poprowadzi go dr Arkadiusz Staniszewski z ASP w Gdańsku. Wkład odbywa się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5. Wstęp wolny.

Na prezentację poświęconą gdańskiemu kościołowi świętych Piotra i Pawła, składać się będą bardzo liczne ilustracje ukazujące obiekt od końca XVI wieku do dzisiaj. Obok mniej znanych grafik i rysunków pokażę wybór ciekawszych fotografii z okresu sprzed 1945 roku jak również z okresu, gdy kościół był zrujnowany. Uczestnicy wykładu zobaczą też krótki, unikatowy film z 2001 roku, dokumentujący etapy rekonstruowania sklepień nawy głównej – zapowiada Arkadiusz Staniszewski.


Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków/ dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)
Data: 7 maja, godz. 12.00 – 14.00
Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego
Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG

Arkadiusz Staniszewski – w 1989 obronił dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Zbigniewa Parandowskiego, na temat współczesnej aranżacji wnętrza gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Od 1990 asystent ASP w Gdańsku na Wydziale Architektury i Wzornictwa w Pracowni Mebla. Poza działalnością dydaktyczną zajmuje się projektowaniem wnętrz i grafiką wydawniczą (Autograf, Pomerania, Gwiazda Morza) oraz informacją wizualną. Od wielu lat prowadzi badania historyczno-architektoniczne i prace inwentaryzacyjne związane z gotyckim kościołem św. Piotra i Pawła w Gdańsku. (W 2001 roku przedstawił pisemną pracę kwalifikacyjną na Wydziale Architektury i Wzornictwa sumującą dotychczasowe wyniki swoich badań.) Zajmuje się również fotografią dokumentacyjną. Od 1995 członek Archidiecezjalnej Komisji ds. Sztuki Sakralnej i Budownictwa Kościelnego. Od szeregu lat związany z środowiskiem Polskich Ormian.