W maju na najmłodszych odbiorców kultury czeka w Instytucie Kultury Miejskiej wiele wydarzeń: warsztaty architektoniczne, Dziecięcy Klub Filmowy, Festiwal Literatury dla Dzieci, poranek z książką, zajęcia z cyklu Akcja-Kreacja i muzyczne „Samograjki”. W weekendy zapraszamy do sieni IKM przy ul. Długi Targ 39/40 całe rodziny! Wstęp wolny, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

8.05, godz. 12.00-14.00
Przestrzeń porozumienia – warsztaty w ramach cyklu przestrzenie archiTEKTURY. Dla dzieci w wieku 9-12 lat, prowadzenie: Robert Idem, zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Przestrzeń porozumienia to partycypacyjne warsztaty edukacyjne skierowane do dzieci w wieku 9-12 lat, które pokazują jak można kształtować wspólną przestrzeń. Dzieci wysłuchają prelekcji z ilustracjami na temat projektowania placu zabaw, a następnie będą dyskutować i podejmować decyzję metodą większościową i na zasadzie konsensu (próbując przy tym uwzględnić zdanie przegłosowanej mniejszości). Gdy uda im się ustalić założenia placu, wspólnie zbudują makietę wymarzonego miejsca.

8.05, godz. 16.00-18.30
Przeczytane – obejrzane: pokaz filmu
Pinokio (reż. A. Justice) oraz dyskusja i warsztaty w ramach cyklu Dziecięcy Klub Filmowy. Dla dzieci od lat 7, zapisy: sien@ikm.gda.pl

Pinokio jest według niektórych filmem niezbyt udany, wg innych najlepszą adaptacją powieści Collodiego. W tytułowej roli (i za kamerą ) Roberto Begnini. Jak ważny jest w filmie aktor? Dlaczego jednym podoba się Pinokio, a innym nie? O tym będziemy rozmawiać po projekcji. (Dla dzieci od 7 lat, wg uznania rodziców.)

Festiwal Literatury dla Dzieci – gra miejska, koncert i ostry dyżur literacki

14.05, godz. 11.00-15.00 Łowcy sekretów – literacka rodzinna gra miejska – start i rozdanie nagród Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)

Zapraszamy małych i dużych Podróżników na emocjonującą wyprawę do Królestwa Opowieści, by poznać bliżej jego mieszkańców i odkryć ich pilnie strzeżone Sekrety. Z biletem i mapą Królestwa w kieszeni, magicznym kuferkiem w dłoni oraz niewielką sakiewką dukatów wyruszycie na czterogodzinną wyprawę do świata bajek i baśni. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Podróżników, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-13 lat. Czeka Was podróż przez cztery krainy i 16 tajemniczych miejsc.

14.05, godz. 11.00-14.00 Ostry Dyżur Literacki, taras przed IKM, ul. Długi Targ 39/40

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą a może odwrotnie – jesteście uczuleni na książki, wolicie się do nich nie zbliżać, bo nudzą Was i są przyczyną gorączki, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę do zrealizowania w bibliotece i zalecą spożycie “pigułki mądrości”.

14.05, godz. 17.00-18.30 Grande Finale Festiwalu: Daorientacja i Kasia de Latour – koncert muzyki magicznej i wizyta Bajarza, IKM, ul. Długi Targ 39/40

Katarzyna Wińska, Witold Roy Zalewski, Katarzyna de Latour i Agnieszka Hakizimana. Niesamowita podróż, w której słowo będzie przeplatać się z muzyką, a wszystko zakończy się wspólną zabawą. Opowieści przeniosą nas w odległe czasy i fantastyczne krainy. Będzie można posłuchać też ludowych instrumentów – tych starszych: jak lira korbowa, skrzypce i basy oraz trochę nowszych: jak ksylofon i akordeon. Po opowieściach zaprosimy wszystkich do wspólnych zabaw w jakie bawili się nasi dziadkowie. Rezerwacja miejsc na koncert: rejestracja@fldd.pl.

Cały program Festiwalu: 10 – 14 maja (są jeszcze miejsca na niektóre spotkania autorskie i warsztaty) http://fldd.pl/2016/program/id,336-spotkania_festiwalowe_gdansku.html.

22.05, godz.11.00-12.30, zajęcia z cyklu „Samograjki”, Magdalena Molenda „Muzyka z pudełka”. Wstęp: 10 zł, zapisy:warsztaty@ikm.gda.pl

Świat dźwięku i muzyki towarzyszy dzieciom na co dzień. Skoro wiemy, jak ważna jest muzyka w życiu dziecka, to możemy wybrać się w podróż bez wychodzenia z domu. Podróż pełną wyobraźni, kolorów i dźwięków podczas tworzenia instrumentów muzycznych inspirowanych przedmiotami z domowego recyklingu. „Muzyka z pudełka” to szczyt domowego recyklingu za grosze. To wspólne odkrywanie i zabawa, tworzenie i przygrywanie.

29.05, godz. 10.00-11.30
Niedzielne poranki z książką: Gunilla Bergstrom – Albert i Mika, czyta: Jola Słoma i Mirek Trymbulak. Dla dzieci w wieku 4-8 lat, zapisy:sien@ikm.gda.pl

Albert to bohater popularnej na całym świecie i wydawanej od ponad 40 lat serii książek o sympatycznym i ciekawym świata kilkulatku. Lubi bawić się z rówieśnikami; z chłopakami przede wszystkim, ale również z Miką, kuzynką Wiktora. Z Miką można świetnie spędzać czas, na przykład zbudować domek na drzewie. Ale czy to aby nie dziwne i nie śmieszne: zadawać się z dziewczyną, jak się ma siedem lat? Gunilla Bergstrom przekonuje młodego czytelnika, że przyjaźń nie zna pojęcia „płeć”.

29.05, godz. 13.00-15.00
Cienie – warsztaty w ramach cyklu Akcja-Kreacja. Dla dzieci w wieku 6-9 lat, prowadzenie: Marta Bielska, zapisy: sien@ikm.gda.pl

Bohaterem warsztatów będą… cienie. Stworzymy teatr z piękną scenografią. Zabawimy się teżnaszymi cieniami tworząc rysunki.