W Wiźnie powstał piąty mural adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu, już drugi według projektu Karoliny Pielak z Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Praca upamiętnia partyzantów-żołnierzy Armii Krajowej z placówki „Wizna”. W plenerze, który odbył się w podczas majowego długiego weekendu, wzięło udział dwanaście osób, w tym dwie studentki z KASK (Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych) w Gandawie, gdzie we współpracy z Instytutem Polskim w Brukseli zrealizowano pierwszy, wspólny mural.

W plenerze uczestniczyli: Tineke Bacque, Katarzyna Jurga, Kaja Kumer, Karolina Pielak, Weronika Szymańska, Daria Wojciechowska, Kinga Woźniak, Ezra Veldhuis, Benjamin Cierniak, Łukasz Gągała, Grzegorz Terlecki, Michał Ujczak. Opiekę artystyczną nad całością prac sprawowali prowadzący Gdańską Szkołę Muralu – Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel. Piąty mural jest ostatnią pracą związaną z historią Wizny realizowaną przez Gdańską Szkołę Muralu.

GSM_Wizna_RafałRoskowiński_fot.JacekZdybel

GSM w Wiźnie | Rafał Roskowiński | fot. Jacek Zdybel

Obraz, który powstał na ścianie domu przy ul. Czarnieckiego przedstawia żołnierza podziemia niepodległościowego, odchodzącego w kierunku bagien biebrzańskich, by tam dołączyć do swojego oddziału. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, w czasie wojny mieścił się tam posterunek żandarmerii niemieckiej, a tuż obok budynek aresztu. Placówka nr 6 Wizna obok placówki Jedwabne i Drozdowo-Piątnica, wchodziła organizacyjnie w skład Rejonu Wizna, podlegającego Komendzie Obwodu AK Łomża. Obejmowała obszar dawnej gminy Bożejewo oraz wsie z gminy Trzcianne położone w widłach Biebrzy i Narwi, razem 34 wioski.

GSM_Wizna2016_fot.JacekZdybel

GSM w Wiźnie | fot. Jacek Zdybel

– Działalność żołnierzy Armii Krajowej na tym terenie jest stosunkowo mało znana, a w każdym razie nie tak dobrze, jak bój pod Wizną we wrześniu 1939 roku. Dlatego obecnie w ten skromny sposób postanowiliśmy uczcić pamięć żołnierzy AK Placówki Wizna, najczęściej mieszkańców Wizny i okolicznych miejscowości, by także ich poświęcenie oraz udział w walce o niepodległość zostały docenione – mówi Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia Wizna 1939.

Realizacja muralu była możliwa dzięki współpracy Instytutu Kultury Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” oraz firmie Unicell Poland sp. z o.o., która dostarczyła farby do malowania.

Plener jest częścią programu rocznego cykl wykładów i warsztatów artystycznych Gdańskiej Szkoły Muralu.

Gdańska Szkoła Muralu

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu malują murale na Zaspie, we Wrzeszczu, w Mokrej Wsi, Wiźnie, w Bukareszcie, Kiszyniowie i Gandawie oraz asystują przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Zrealizowała również prace dla LPP – właściciela marek m.in. CROPP i Reserved. Gdańską Szkołę Muralu prowadzą prof. Jacek Zdybel, pełniący funkcję szefa Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu w gdańskiej ASP oraz Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce oraz zaproszeni artyści.

Więcej informacji na stronie: http://gdanskaszkolamuralu.blogspot.com/
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk