Gdzie odbył się pierwszy pokaz kinematograficzny w Gdańsku? Jakie gwiazdy odwiedziły miasto przed II Wojną Światową? Historię, repertuar i kształtowanie się sieci kin podczas wkładu o „Gdańskich kinach – miejscach rozrywki w okresie międzywojennym i w epoce PRL” przybliży 19 maja o godz. 18.00 w sieni IKM Tomasz Żółtowski. Wstęp wolny.

Historia kin gdańskich jest próbą opisania ówczesnej rzeczywistości poprzez repertuar, tematykę filmową, kształtowanie się sieci kin w Gdańsku. Ilość filmów przedwojennych i powojennych, nakręconych w Gdańsku trudno zliczyć. Jeszcze trudniej opisać historię pokazów filmowych, które początkowo zaliczano do kategorii sztuki jarmarcznej i nie cieszyły się zbytnim prestiżem. Pierwszy kinematograficzny spektakl w Gdańsku odbył się w 1896 r. w nieistniejącym obecnie Teatrze Wilhelma na Dolnym Mieście.

 

– „Majowy wykład z cyklu Akademia Gdańska poświęcony będzie kinom, które w okresie międzywojennym nosiły nazwę kinoteatrów. W czasach Wolnego Miasta Gdańska były one silnie zgermanizowane (właściciele kin, dystrybutorzy, niemiecki repertuar). W epoce PRL stały się masową rozrywką, umiejętnie sterowaną przez ówczesne władze. W gdańskich kinach gościły gwiazdy – w okresie międzywojennym pojawiały się m.in. Greta Garbo i jej rodaczka Zarah Leander, a także wybitny niemiecki aktor Emil Jannings, pierwszy w historii laureat Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską”–  opowiada Tomasz Żółtowski.

Gdańskie kina – miejsca rozrywki w okresie międzywojennym i w epoce PRL – wykład Tomasza Żółtowskiego

Data: 19 maja, godz. 18.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny!

Dołącz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1967040296854972/
Tomasz Żółtowski – wieloletni dziennikarz i prezenter gdańskiego oddziału TVP, w którym realizował m.in. programy poświęcone tematyce filmowej – „Co jest grane” i „Kino polskie”; dla TVP 2 tworzył reportaże w cyklu „Ludzie z pierwszych stron gazet”, w TVP1 prowadził programy publicystyczne, m.in.: „Prosto z Belwederu”, „Drogowskaz” czy „Rynek”. W latach 2005-2014 wykładał dziennikarstwo w Wyższej Szkole „Ateneum” w Gdańsku. Od 2014 roku dyrektor artystyczny Gdańsk DocFilm Festival. Od lat współpracuje z Festiwalem Filmowym w Gdyni. Prowadził wiele premier filmowych w Gdańsku i w Warszawie, m.in. takich reżyserów, jak: Volker Schlondorff, Andrzej Żuławski, Krzysztof Zanussi czy Wojciech Marczewski. Autor sztuki „Majowe konwalie”, w wolnych chwilach pisze scenariusze filmowe.