„Widowisko z monumentalną i piękną scenografią” – tak Jerzy Snakowski opisuje zwycięską operę, którą mieszkańcy wybrali w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl. „Turandot” Giacomo Pucciniego o chińskiej księżniczce, która dyskwalifikuje młodzieńców starających się o jej rękę podchwytliwymi zagadkami, zdobyła 28% głosów. Operę zobaczymy 16 lipca o godz. 20.00 na Targu Węglowym.

– Chińska księżniczka na skutek traumatycznych doświadczeń rodzinnych jest zdeklarowaną singielką. Wyjdzie za tego, który rozwiąże zadawane przez nią zagadki. Czyli za nikogo, bo żaden z panów nie jest w stanie dorównać jej intelektem. Niczym samce modliszek tracą (i to dosłownie) głowy przy próbie zbliżenia się do Turandot. Do czasu, aż u bram Zakazanego Miasta pojawia się tajemniczy Książę i towarzyszący mu ślepiec z opiekunką – opisuje historię „Turandot” Jerzy Snakowski.

W głosowaniu oddano 869 głosów. Najwięcej uzyskała „Turandot” Pucciniego (28%), następne były: „Cyrulik sewilski” Rossiniego (25%), „Poławiacze pereł” Bizeta (19%), „Otello” Verdiego (18%) i „Pajace” Leoncavalla (10%). Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz siódmy. Widzowie oglądają wybraną operę na ogromnym ekranie diodowym słuchając komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta, Jerzego Snakowskiego oraz Katarzyny Hołysz – sopranistki współpracującej z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Ta inscenizacja może zainteresować nie tylko melomanów i wielbicieli wokalu (w partii tytułowej – fenomenalna, obdarzona chyba strunami głosowymi ze stali – Maria Gulegina), ale także kinomanów. Przygotował ją Chen Kaige (Złota Palma w Cannes za „Żegnaj, moja konkubino”), który za cel postawił sobie stworzenie rozbuchanego widowiska z monumentalną i piękną scenografią, w której jednak nie gubią się najsubtelniejsze emocje bohaterów. I udało mu się to w 100%! Wizytówką tej opery jest tenorowa aria „Nessun dorma”, która kradnie serca najtwardszych „antyoperowców – opowiada Snakowski.

„Turandot”, Giacomo Puccini, spektakl z 2008 roku opery w Walencji. Palau de les Arts Reina Sofía (Pałacu Sztuk im. Królowej Sofii). Reżyseria: Chen Kaige, dyrygent: Zubin Mehta. Orquestra de la Comunitat Valenciana, Cor de la Generalitat Valenciana.
 W głównych partiach: Maria Gulegina (Turandot), Marco Berti (Calaf), Alexander Tsymbaljuk (Timur), Alexia Voulgaridou (Liu), Javier Agulló (Altoum).
Czas trwania: 120 minut. Fragment:


Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację „La Traviaty” Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W 2013 roku pokazaliśmy „Carmen” Georga Bizeta, w roku „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji, a w 2015 roku tłumy na Targ Węglowy przyciągnęła „Aida” Giuseppe Verdiego.