Ruszają Gdańskie Dni Sąsiadów 2016! Spotkania, festyny, święta ulicy czy pikniki odbywają się między 27 maja a 30 czerwca. Wszyscy, którzy zgłoszą swoje wydarzenia przez stronę www.gdansk.dnisasiadow.pl lub w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej otrzymają bezpłatne pakiety startowe z gadżetami pomagającymi w organizacji spotkania, w tym z nowością, Sąsiedzką Książką Kucharską.

W pakietach startowych znajdują się m.in.: poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, fartuch, plakaty, zaproszenia, naklejki, girlandy, kubki, serwetki, tatuaże oraz – nowość w tym roku – Sąsiedzka Książka Kucharska z przepisami na napoje, przekąski, dania główne, desery i przetwory nadesłanymi przez organizatorów spotkań w poprzednich latach. Pakiety można odbierać w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 od 16 maja.

Od kiedy uczestniczymy w spotkaniach, przyglądamy się wspaniale zastawionym stołom pełnym popisowych potraw i wypieków. Marzyłyśmy, żeby je spisać i opublikować – tak narodził się pomysł na Sąsiedzką Książkę Kucharską. Historie przepisów, anegdotki im towarzyszące i rozmowy są sprawiły, że – na przekór typowym książkom kucharskim – postanowiłyśmy sfotografować nie potrawy, lecz tworzące je osoby – opisują we wstępie Anna Urbańczyk, Katarzyna Mejna i Malwina Karczewska – redaktorki książki i miłośniczki gotowania.

Zdjęcia do Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej wykonała Lucyna Kolendo, za oprawę graficzną odpowiada Katarzyna Rzepka. Ostatnie strony książki można wykorzystać do notowania nowych pomysłów na potrawy. Są też naklejki na słoiki z przetworami. Dzięki wsparciu GIWK sp. z o.o., partnera Gdańskich Dni Sąsiadów, w 2017 roku powstanie druga edycja Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej.

gds_2016_gadzety1

Zrób sąsiedzkie wydarzenie!

O swoich doświadczeniach z Gdańskimi Dniami Sąsiadów opowiadają mama z córką: pani Izabela i Tosia Waluszko: – Wzięłyśmy do tej pory udział w jednym spotkaniu, które zorganizowałam w 2015 roku. Plany na kolejne dni sąsiadów pojawiły się już na spotkaniu sąsiedzkim w ubiegłym roku. Jak wszystko pójdzie dobrze to będzie ich kilka a nie jedno, bo sąsiedzi z pobliskich podwórek nabrali chęci na wspólne spędzanie czasu. Myślałam o wspólnym zagospodarowaniu strychu, lub wspólnym spędzeniu czasu w zorganizowanym przez nas ogrodzie, ale najprawdopodobniej spotkamy się przy kawie – planuje Izabela Waluszko.

Obie zgłosiły swoje przepisy do Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej. – Sałatkę z kukurydzy, czerwonej fasoli i selera, którą opisałam robię nawet kilka razy w miesiącu – mówi Tosia Waluszko. Pani Izabela zaproponowała pyszny sernik Babci Bożenki.

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku.
Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK
Patroni medialni Gdańskich Dni Sąsiadów: Trójmiasto.pl, Twoja Gazeta, Radio Złote Przeboje

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/. Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku:
www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja „Wspólnota Gdańska” razem ze Strażą Miejską w Gdańsku organizują je w 2016 roku już po raz ósmy.