Seria książek o Albercie Albertsonie autorstwa szwedzkiej pisarki Gunilli Bergström od ponad 40 lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Tłumaczone na kilkadziesiąt języków rozeszły się dotąd w ponad dziewięciomilionowym nakładzie. W Szwecji to kultowa seria licząca ponad 30 tytułów. 29 maja o godz. 10.00 zapraszamy dzieci w wieku 4 – 8 lat do sieni Instytutu Kultury Miejskiej, gdzie Jola Słoma i Mirek Trymbulak przeczytają fragmenty książki „Albert i Mika”. Obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

Albert lubi bawić się z rówieśnikami; z chłopakami przede wszystkim, ale również z Miką, kuzynką Wiktora. Z Miką można świetnie spędzać czas, na przykład zbudować domek na drzewie. Ale czy to aby nie dziwne i nie śmieszne: zadawać się z dziewczyną, jak się ma siedem lat? Gunilla Bergstrom przekonuje młodego czytelnika, że przyjaźń nie zna pojęcia „płeć”. Spotkanie, podczas którego fragmenty książki przeczytają Jola Słoma i Mirek Trymbulak jest bezpłatne. Obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

To nie jedyna propozycja IKM na koniec długiego weekendu. 29 maja o godz. 13.00 rozpoczną się warsztaty z cyklu „Akcja – kreacja” dla dzieci w wieku 6 – 9 lat. Bohaterem warsztatów będą cienie. Uczestnicy stworzą teatr z piękną scenografią i pobawią się cieniami tworząc rysunki. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Dla dzieci, których pasją jest, lub może się stać, muzyka przeznaczone są „Samograjki”. 22 maja o godz. 11.00 odbędą się warsztaty „Muzyka z pudełka”, które poprowadzi Magda Molenda. Zabierze najmłodszych w podróż pełną wyobraźni, kolorów i dźwięków podczas tworzenia instrumentów muzycznych inspirowanych przedmiotami z domowego recyklingu. „Muzyka z pudełka” to szczyt domowego recyklingu za grosze. To wspólne odkrywanie i zabawa, tworzenie i przygrywanie. Obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. Wstęp: 10 zł.

Wszystkich, którzy lubią dziergać na drutach i szydle zapraszamy na kolejne warsztaty z Prullą – 28 maja o godz. 12.00 w sieni IKM. Należy przynieść własną wełnę, druty, szydło oraz uśmiech! Można nauczyć się robić na drutach od zera, można poznać nowe ściegi i metody – najważniejsze jest spędzenie czasu razem. Przy kawie, herbacie i domowych wypiekach.

Warsztaty IKM – maj
22.05, godz. 11.00 – 12.30, zajęcia z cyklu „Samograjki”, prowadzenie: Magdalena Molenda „Muzyka z pudełka”. Wstęp: 10 zł, zapisy: sien@ikm.gda.pl

28.05, godz. 12.00 – 14.00, Prulla, czyli dzierganie na drutach i szydle. Wstęp wolny, nie wymagamy zapisów.

29.05, godz. 10.00-11.30, „Niedzielne poranki z książką”: Gunilla Bergstrom – „Albert i Mika”, czyta: Jola Słoma i Mirek Trymbulak. Dla dzieci w wieku 4-8 lat, zapisy: sien@ikm.gda.pl.

29.05, godz. 13.00-15.00, Cienie – warsztaty w ramach cyklu Akcja-Kreacja. Dla dzieci w wieku 6-9 lat, prowadzenie: Marta Bielska, zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Dołącz do wydarznia: https://www.facebook.com/events/1734188460128267/.