Za chwilę wieczorne spacery po Starym i Głównym Mieście. W Noc Muzeów, 21 maja  o 18.00, odbędą się spacery Gdańskich Miniatur dla dzieci, młodzieży i wszystkich chętnych, którzy chcą poznać miasto z przewodniczką Ewą Czerwińska. Później, o godz. 20.00 (trasą Działaczek Wolnego Miasta) i 22.00 (trasą Prekursorek) ruszą spacery szlakami kobiet w ramach projektu Metropolitanka. Wstęp wolny. Zbiórki na spacery: przed kamienicą Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

1920x1080-NOC-PROT-2

Gdańskie Miniatury w Noc Muzeów

Podczas specjalnych spacerów Gdańskich Miniatur z okazji Nocy Muzeów poznamy legendy związane z zabytkami Starego i Głównego Miasta. Przewodniczka Ewa Czerwińska opowie m.in.: o tajemnicach Wieży Więziennej i o tym, czego najbardziej obawiali się złoczyńcy. Uczestnicy i uczestniczki poznają też legendę, która przeniesie ich do czasów reformacji oraz romantyczną opowieść o parze zakochanych – Jakubie i Annie. Nieopodal Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta usłyszmy, jak wyglądałby dom bogatego burmistrza, gdyby został przebudowany wedle jego zamiarów.

Godz  18.00. Wstęp wolny, zbiórki na spacery: przed kamienicą Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Spacery szlakiem kobiet z grupą Metropolitanka

Spacery herstoryczne po Starym i Głównym Mieście poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają na nich historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta: Wandy Czyżewskiej – założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek – pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku, Hanny Żelewskiej – założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, reformatorki damskiego ubioru – Klary Stryjowskiej – Beadaker, pilotki i sędziny żużlowej – Ireny Nadolnej – Szatyłowskiej i wielu innych, ważnych dla Gdańska kobiet, których historie życia są warte pamięci.

Godz. 20.00 Spacer szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka. Trasa: Działaczki Wolnego Miasta.

Godz. 22.00 Spacer szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka. Trasa: Prekursorki.

Wstęp wolny, zbiórki na spacery: przed kamienicą Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Cały program Noc Muzeów: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/