O Eriku Bryggmanie – pionierze architektury modernizmu w Finlandii. Gościnny wykład Mikko Laaksonena w IKM
Erik Bryggman znany, fiński architekt, w latach 20′ XX wieku zapoczątkował styl Nordyckiego Klasycyzmu, współpracował z Alvarem Aalto, by później osiąść Turku uprawiając rygorystyczny, architektoniczny funkcjonalizm. Jego twórczości poświęcona jest wystawa, którą od 24 do 31 maja obejrzymy w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Strzelnicy św. Jerzego oraz otwarty wykład Mikko Laaksonena reprezentującego Instytut Bryggmana w Turku. Wykład (w języku angielskim) odbędzie się 24 maja o godz. 19.00.
Mikko Laaksonen, który poprowadzi wykład reprezentuje Instytut Bryggmana (Turku, Finlandia). Studiował sztukę, a obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na Uniwersytecie Turku. Obok działań akademickich pracuje w ramach projektów Unii Europejskiej nad zagadnieniami sustensywnego miasta i jego transportu. Pisze o architekturze, urbanistyce i zagadnieniach miejskich. Dotychczas wydał następujące książki: Mapy regionu Turku (2015), Architektoniczny przewodnik po regionie Turku (2013), Drogi tramwajowe Turku (2008). Obecnie pracuje nad książką Architektura Erika Bryggmana, której publikacja zaplanowana jest na październik 2016 w trzech językach: angielskim, fińskim i szwedzkim.
Wykład o twórczości Erika Bryggmana jest ciekawym uzupełnieniem cyklu wykładów prof. Jacka Dominiczaka „Przemyśleć Miasto”, które odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej. Na ostatnim (12 maja) poruszył temat modernistycznej idei Miasta Funkcjonalnego, które ewoluuje w kierunku idei Miasta Sustensywnego (Zrównoważonego). Kolejny (i ostatni z cyklu) wykład prof. Jacka Dominiczaka odbędzie się 16 czerwca o godz. 19.00 w sieni IKM.
Erik Bryggman (1891-1955) ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Helsinkach w 1916 roku. W początkach lat dwudziestych swoimi projektami domów zapoczątkował styl Nordyckiego Klasycyzmu. W 1927 roku rozpoczął współpracę z Alvarem Aalto w Helsinkach. Obaj architekci stali się pionierami architektury modernizmu w Finlandii. Od 1935 roku Erik Bryggman pracował samodzielnie w Turku uprawiając rygorystyczny architektoniczny funkcjonalizm. Najbardziej zaawansowanym i dojrzałym projektem Erika Bryggmana jest Kaplica Zmartwychwstania (Resurrection Chapel) wzniesiona na cmentarzu w Turku w 1941 roku.
Erik Bryggman – wystawa i wykład

Wystawa: 24 maja 2016 — 31 maja 2016, w godzinach od 10:00 – 18:00 (poza niedzielą). Miejsce: Strzelnica Św. Jerzego, Targ Węglowy 27, Gdańsk
Wernisaż wystawy: 24 maja, godz. 17.30. Miejsce: Strzelnica Św. Jerzego, Targ Węglowy 27, Gdańsk
Otwarty wykład (w jęz. angielskim): 24 maja godz. 19.00, sień IKM, ul. Długi Targ 39/40.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/963792550403123/.

Organizatorzy: Gdańsk Stowarzyszenie Architektów Polskich, Bryggman Institute Turku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – Katedra Poszukiwań Interdyscyplinarnych. Wydział Architektury i Wzornictwa, Instytut Kultury Miejskiej