Spędź aktywnie długi majowy weekend w Gdańsku! Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Dolnym Mieście i Biskupiej Górce oraz dziennik Metrocafe.pl zapraszają na specjalne spacery alternatywne w dzielnicach Gdańska.

W sobotę, 28 maja o godz. 12.00 spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14 ruszymy szlakiem fabryk, zakładów przemysłowych i innych miejsc pracy na Dolnym Mieście. W niedzielę, 29 maja o godz. 12.00 zapraszamy na Biskupią Górkę, na której poznamy militarną i wojskową historię dzielnicy. Start przy ul. Mennonitów 2, koło Kościoła Zielonoświątkowców. Zwiedzanie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: https://dolnemiasto.evenea.pl/ i http://biskupiagorka.evenea.pl/.

28.05, godz. 12.00 Dolne Miasto: „Szlakiem fabryk, zakładów przemysłowych i innych miejsca pracy na Dolnym Mieście”. Start: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14.

Dolne Miasto było jedną z bardziej uprzemysłowionych dzielnic Gdańska. Znajdowała się tam: rafineria cukru, olejarnia, warsztaty artyleryjskie, fabryka karabinów i tytoniu. Gdzie można spotkać pozostałości tych zakładów lub zachowane budynki? Dowiecie się na spacerze z Lokalnym Przewodnikiem po Dolnym Mieście!

Więcej informacji i specjalny artykuł Lokalnego Przewodnika, Jacka Górskiego, na www.spacermetrocafe.pl.

29.05, godz. 12.00 Biskupia Górka: „Historia militarna i wojskowa Biskupiej Górki (fortyfikacje, Bastionu Zbawiciela, Koszary)”. Start: ul. Mennonitów 2, koło Kościoła Zielonoświątkowców.

Czy wiecie, że wojska Stefana Batorego właśnie z Biskupiej Górki chciały ostrzeliwać Gdańsk? Nie udało im się, jednak władze miasta postanowiły przekuć potencjalne zagrożenie w system obronny miasta i zaczęły włączać Biskupią Górkę w system miejskich fortyfikacji. Czym są szaniec, palisada, redita, raweliny i lunety? Podczas spaceru opowie o tym Lokalna Przewodniczka po Biskupiej Górce – Magda Kamrowska!

Więcej informacji i specjalny artykuł Lokalnego Przewodnika, Ryszarda Kopittke, na www.spacermetrocafe.pl.

Partnerem specjalnych spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek jest Metrocafe.pl.
Harmonogram otwartych wykładów na Oruni, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce i w Nowym Porcie: http://ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Orunia – Stacja Orunia GAK Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”.