„Raport z frontu” czyli architektura w walce z kryzysem migracyjnym i mieszkaniowym na Biennale Architektury w Wenecji. O tym, co na tegoroczną wystawę przygotował Alejandro Aravena, chilijski architekt uhonorowany w tym roku nagrodą Pritzkera, opowiedzą 2 czerwca o godz. 19.00 w sieni IKM Monika Arczyńska, Łukasz Pancewicz i Maks Bochenek.

Kilka dni po oficjalnym otwarciu Monika Arczyńska, Maks Bochenek i Łukasz Pancewicz przedstawią relację z Biennale Architektury w Wenecji. Kuratorem głównym tegorocznej wystawy pod hasłem przewodnim „Raport z frontu” jest Alejandro Aravena, chilijski architekt uhonorowany w tym roku nagrodą Pritzkera.

– Istnieje kilka bitew, które muszą być wygrane i kilka granic, które muszą zostać poszerzone w celu poprawy jakości środowiska zabudowanego, a co za tym idzie – jakości życia ludzi. To jest to, co chcielibyśmy pokazać na 15. Międzynarodowej Wystawie Architektury: historie sukcesów, o których warto mówić oraz przykładowe przypadki, które warto udostępniać, a w których architektura zmieniła, zmienia i będzie zmieniać w tych bitwach i granicach – mówi Aravena.

„Raport z frontu” czyli architektura w walce z kryzysem migracyjnym i mieszkaniowym na Biennale Architektury w Wenecji – wykład

Prowadzenie: Monika Arczyńska, Maks Bochenek i Łukasz Pancewicz
Data: 2 czerwca, godz. 19.00
Miejsce: sień IKM, ul Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: http://bit.ly/biennale2016wyklad
Monika Arczyńska – dr inż. arch., związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje budynki użyteczności publicznej (m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie oraz Giant’s Causeway Visitor Centre). Prowadzi zajęcia projektowe na Politechnice Gdańskiej oraz wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem „Architektury-Murator” i prowadzi blog Six Letter City.
Łukasz Pancewicz – dr inż. arch., urbanista, członek TUP i ISOCARP. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W latach 2013-2016 główny projektant Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. Ekspert Instytutu Rozwoju Miast. Związany z PG i UG jako nauczyciel akademicki i autor publikacji naukowych. Współpracował z czasopismami „Architektura-Murator”, „Architektura i Biznes”, „Przegląd Urbanistyczny”. W latach 2011-2012 uczestniczył w rocznym stażu na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

W 2015 roku Monika i Łukasz założyli biuro konsultingowo-projektowe a2p2 architecture&planning. W ramach jego działalności współpracują z takimi klientami jak Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Maks Bochenek – Wiceprezes Fundacji Alternativa, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant historii sztuki pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiejna na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Krytyk sztuki. Współzałożyciel bloga „Modelator”, kurator wystaw takich jak „Alternativa 2013”, „Shoenberg!” w IS Wyspa w Gdańsku, „Re- Designing the East” w VKW w Stuttgarcie, „Nauczyciele – Sokrates u Duchampa” w IS Wyspa w Gdańsku. Publikował m.in. w „Szumie”, „Obiegu”, „Visual Communication”, „Springerin”.