Wybierzcie się 3 czerwca o godz. 17.00 do naszej sieni na Podwieczorek sąsiedzki. Częstujemy pysznościami z Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej i pitrasimy z Kolektywem Samo Dobro. Podczas spotkania posłuchamy również występu Jacka Kuleszy, a także zrobimy lampiony i pogramy w planszówki XXL.

Program Podwieczorku Sąsiedzkiego w IKM | Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 17.00 | Wstęp wolny (za ciasto lub inny domowy smakołyk)

Warsztaty Przygotuj swój własny słoiczek – Judyta Warzecha z Kolektyw Samo Dobro

Będziemy marynować suszone pomidory, oliwki, ser feta i czosnek w oliwie i ziołach. Kolektyw Samo Dobro organizuje wegańskie Spóźnione Śniadania w Gdańsku. Prowadzi warsztaty zdrowego odżywiania dla dorosłych i dzieci.

Warsztaty tworzenia lampionów – Gosia Kulczycka, Pracownia Phenomeno

Podczas warsztatów osoby uczestniczące poznają technikę oplatania i mocowania lampionów metodą makramową oraz mocowania przy użyciu drutów. Lampiony mogą być wykorzystywane do ozdobienia balkonu, tarasu, ogrodu, ale także mogą służyć wewnątrz pomieszczeń. Metodę oplatania można wykorzystać do montażu wiszących donic czy koszy. Do wykonania lampionów użyjemy słoików jako bazy, sznurków, włóczek, elementów tekstylnych oraz wszelkiego rodzaju dodatków, szkiełek, piórek czy koralików. Tylko od wyobraźni osób uczestniczących zależy czy lampion będzie kolorowy, pełen ozdób, stonowany czy klasyczny. W zależności od techniki wykonanie lampionu zajmuje od 30 minut do godziny. Lampiony mogą być częściowo wypełnione, kamykami, piaskiem żeby stabilizować świeczkę i uniknąć zacieków z wosku. Gotowy lampion można przerobić na klosz lampy elektrycznej. Prosimy o przyniesienie słoików do wykorzystania na lampiony.

Gosia Kulczycka – prowadzi pracownię Plastyczną Phenomeno w pod opolskiej wsi Ochodze. Trenerka rękodzieła wszelakiego, zajmuje się min. ceramiką, papieroplastyką, jubiler upcyklingiem. Chętnie tworzy coś z niczego, uwielbia udowadniać, że każda osoba może tworzyć i czerpać z tego satysfakcję. Prezeska Stowarzyszenia Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych, aktywistka i działaczka społeczna.

Five o’39’clock – strefa gier i zabaw w języku angielskimLeader School Gdańsk

Zapraszamy do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. Dla maluchów przygotujemy Play&learn zone, gdzie będziemy bawić się w języku angielskim. Starsze dzieci zapraszamy do wspólnej gry w planszówki w rozmiarze XXL. Na dorosłych czekają ekspresowe gry językowe, które będą świetną okazją do przetestowania swojego angielskiego i rozszerzenia słownictwa z zakresu kulinariów. Dla chętnych osób możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrania atrakcyjnych nagród.

Leader School mieści się w Gdańsku Wrzeszczu. Oferuje zajęcia dla uczniów i uczennic we wszystkich przedziałach wiekowych. Podczas zajęć kładziemy nacisk na mówienie, dzięki czemu nasi kursanci i kursantki, w miłej atmosferze przełamują bariery mówienia. Szkoła działa od 2010 r. Leader School Gdańsk, oprócz prowadzenia regularnych zajęć, angażuje się w inicjatywy społeczne i edukacyjne, m.in. organizując Gdańskie Dni Sąsiadów w Gdańsku Wrzeszczu – zapraszamy na Wysepkę vis a vis Galerii Bałtyckiej 11 czerwca od godziny 12.00.

Degustacja potraw z Sąsiedzkiej książki kucharskiej – miłośniczki i miłośnicy gotowania

W 2016 roku po raz pierwszy, Gdańskim Dniom Sąsiadów, towarzyszy wydawnictwo – Sąsiedzka książka kucharska.
Publikacja liczy 144 strony, zawiera prawie 90 przepisów nadesłanych przez uczestników i uczestniczki Gdańskich Dni Sąsiadów. Wśród przepisów znajdują się m.in. porady jak zrobić: sałatę ze świeżego szpinaku z daktylami i migdałami, błyskawiczną zupę z pora, falafele czyli kotleciki z ciecierzycy, makaron Shreka w sosie śmietanowym z chilli i z sercem (wbrew pozorom wegetariański), a także desery: tartaletki migdałowe z czereśniami, ciasto marchewkowe, kefirowe czy z lawendą. Poprosiliśmy autorki i autorów książki o przyniesienie potraw z książki na Podwieczorek Sąsiedzki.

„Smaczne granie” Jacek Kulesza

Podczas Podwieczorku sąsiedzkiego zagra Jacek Kulesza, artysta widywany w towarzystwie: Manu Chao, Stanisława Soyki, Dezertera i Katy Carr, gitary, tamburyna oraz dwóch walizek dalekobieżnych. Tymon Tymański napisał o nim, że to jedyny muzyk, który zagrał publiczny koncert dla samego siebie. Występował, nagrywał i rezygnował ze współpracy z Homosapiens, Von Zeit i Lachowiczem. Jako projekt Jacek Kulesza Trio dał ponad 300 występów w Polsce i zagranicą. Wiele klipów na Youtube! Gra tylko za gotówkę. Po dłuższej nieobecności, Jacek Kulesza powraca w 2016 r.

Podwieczorek sąsiedzki w IKM odbywa się w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. W tym dniu zachęca się mieszkańców do spotkań z sąsiadami i sąsiadkami po to, by porozmawiać, lepiej się poznać, poczęstować domowymi wypiekami. Jest to świetna okazja do nawiązania bliższych relacji z osobami, które mijamy codziennie, na klatce, w sklepie osiedlowym czy windzie. W ramach projektu przygotowywane są festyny, konkursy i zabawy, ale gdańscy organizatorzy podkreślają, że najważniejsze są nieformalne spotkania sąsiedzkie.

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku.
Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK
Patroni medialni Gdańskich Dni Sąsiadów: Trójmiasto.pl, Twoja Gazeta, Radio Złote Przeboje

Tegoroczne Gdańskie Dni Sąsiadów w Gdańsku trwają od 27 maja do 30 czerwca. Więcej informacji: www.gdansk.dnisasiadow.pl