Kolejny weekend z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami i dziennikiem Metrocafe.pl. Odkryj historię murali na Zaspie i piękno Nowego Portu! Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 4 i 5 czerwca o godz. 12.00 na dwa, nietypowe spacery w tych dzielnicach. Zwiedzanie jest bezpłatne, obowiązują zapisy.

4.06, godz. 12.00 Zaspa: 18 lat kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie: 3 inicjatywy – 3 przewodników. (Lokalny Przewodnik, kurator Monumental Art, prowadzący Gdańską Szkołę Muralu). Start: Klub Plama GAK, ul. Pilotów 11. Zapisy: https://monumentalart.evenea.pl/
Zapraszamy na Zaspę, gdzie 4.06 po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, (która ma już 18 lat!) oprowadzą trzej przewodnicy. Lokalny Przewodnik, kurator Monumental Art – Piotr Szwabe vel Pisz i prowadzący Gdańską Szkołę Muralu – Rafał Roskowiński. W tym roku odbędzie się ostatnia edycja Festiwali Monumental Art pod hasłem „Oczekiwanie”. Artyści z Argentyny, Kolumbii, Włoch, Francji i Polski namalują kolejne 4, wielkoformatowe prace. Tym samym w największej zintegrowanej galerii murali na świecie znajdzie się 58 dzieł. Festiwal potrwa od 27 czerwca do 8 lipca, kiedy odbędzie się wernisaż prac.
Artykuł Jarka Orłowskiego, Lokalnego Przewodnika po Zaspie na Metrocafe.pl: www.spacermetrocafe.pl
5.06, godz. 12.00 Nowy Port: Nowy Port i jego morskie opowieści… Start: dawny Morski Dom Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15. Zapisy: https://nowyport.evenea.pl/

zaspa_nowyport_spacery

W Nowym Porcie posłuchamy o jego morskiej i historii i codziennym życiu w dzielnicy w bezpośredniej bliskości portu. Obecność szczególnego sąsiedztwa zapewnia mieszkańcom doświadczenie odgłosów i brzmień nieznanych innym gdańszczanom jak np. regularne trąbienie promu odpływającego do Szwecji, niskie dźwięki silników mniejszego promu Wisłoujście odbijającego z nabrzeża zbożowego, który 31 maja o godz. 19.00 odpłynie z Nabrzeża Zbożowego po raz ostatni. Zapraszamy na spacer z Lokalną Przewodniczką w tej pięknej dzielnicy Gdańska!

Artykuł Katarzyny Werner, Lokalnej Przewodniczki po nowym Porcie w Metrocafe.pl: www.spacermetrocafe.pl
Trwają wykłady Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w Nowym Porcie: 4 czerwca zwiedzimy Zajezdnię Tramwajową w Nowym Porcie, a 11 czerwca Aleksander Masłowski oprowadzi chętnych szlakiem wspomnień z książki Maxa Kiesewettera. Początek spacerów o godz. 12.00 pod Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15. Więcej o wykładach w pozostałych dzielnicach (Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Oruni) na: http://ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Partnerem specjalnych spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek jest dziennik Metrocafe.pl.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1720071698264708/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Orunia – Stacja Orunia GAK

Patroni medialni: Aktivist! Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, iBedeker.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.