Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki kontynuują otwarte wykłady i tematyczne spacery przygotowujące ich do kolejnego sezonu oprowadzania w dzielnicach. 11 czerwca o godz. 12.00 odbędą się dwa spacery: z Aleksandrem Masłowskim – szlakiem wspomnień Maxa Kiessewatera z książki „Dawno temu w Nowym Porcie” i po Dolnym Mieście – z Remigiuszem Bystrkiem śladami kowalski ozdób i wykończeń. Wstęp wolny!

Wspomnienia Maxa Kiesewettera to historia szczęśliwego dzieciństwa chłopca z Nowego Portu. Mimo, że Nowy Port był już formalnie dzielnicą Gdańska, w rzeczywistości funkcjonował na zasadzie odrębnej miejscowości. Książka jest świetnym opisem stosunków społecznych w Nowym Porcie przed 150 laty – najbardziej portowym miejscu Gdańska, gdzie nie istniała granica między portem a miastem, gdzie małomiasteczkowa rzeczywistość stykała się z wielkim światem, jaki przywozili ze sobą marynarze z całego świata. We wspomnieniach Maxa Kiessewatera pojawiają się statki, stocznie, kapitanowie, armatorzy i cały specyficzny świat morza w jego portowej wersji, o którym na podstawie książki 11 czerwca opowie Aleksander Masłowski. Początek spaceru o godz. 12.00 pod dawnym Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15. Wstęp wolny.

nowy_port1

Spacery po Nowym Porcie w roku 2015

Remigiusz Bystrek jest dyplomowanym mistrzem kowalstwa wyrobów zdobniczych. Doświadczenie zdobywał u najlepszych mistrzów w kraju i za granicą (Szwajcaria, Stany Zjednoczone). Obecnie przekazuje wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom. Od 1992 roku pracuje nieprzerwanie w zawodzie i przez cały ten czas popularyzuje pasję swojego życia. Jego opowieści o ozdobach kowalskich na Dolnym Mieście posłuchamy podczas spaceru 11 czerwca. Spacer jest dopełnieniem zeszłorocznego wykładu, który Pan Remigiusz prowadził dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Początek spaceru o godz. 12.00 pod CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. Wstęp wolny.

dolne_miasto2_fot.BartoszBańka

Dolne Miasto, fot. Bartosz Bańka

Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.Wstęp wolny. Harmonogram wykładów dostępny jest na: http://ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Dolne_Miasto2_fot.BartoszBanka

Spacery z Lokalnymi Przewodnikami w 2015 roku, fot. Bartosz Bańka

Dolne Miasto, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, godz. 17.30
11.06, Remigiusz Bystrek „Spacer
śladami kowalskich ozdób i wykończeń” (spacer, start: godz. 12.00)
16.06, Joanna Jarzęcka-Stąporek „Prace archeologiczne na ulicy Długie Ogrody” (wykład)

Nowy Port, start spaceru: dawny Morski Dom Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15
11.06, Aleksander Masłowski „Szlakiem wspomnień Maxa Kiesewettera” (spacer)

Orunia, miejsce: Stacji Orunia GAK, ul. Dworcowa 9
6 czerwca, godz. 18.00, Anita Charlotta Alot, Spacer ulicami mojego dzieciństwa. Orunia oczami przedwojennej mieszkanki – spotkanie
13 czerwca, godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Tajemnice nazw oruńskich ulic – wykład
18 czerwca, godz. 12.00, Krzysztof Kosik, Śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10
25 czerwca, godz. 12.00, Jerzy Korzeniecki, Oruńskie wzgórza – spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Orunia – Stacja Orunia GAK

Patroni medialni: Aktivist! Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, iBedeker.pl
Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.