Otwarty IKM to program dla mieszkańców, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów czy instytucji. Na propozycje i pomysły działań w lipcu czekamy do 10 czerwca! W czerwcu, w ramach programu otwarty IKM, odbędą się projekcje filmów dokumentalnych, panele dyskusyjne a także wykłady i warsztat.

10.06 piątek / 18.00 – 20.00, MARIACKA – pokaz filmu dokumentalnego oraz panel dyskusyjny z bohaterami filmu oraz reżyserem Łukaszem Dziatkowiakiem
Organizator: Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości
Prowadzenie: Marta Polak i Łukasz Dziatkowiak.

44 minutowy film prezentuje najbardziej malowniczą i urokliwą z uliczek Głównego Miasta. Jest to spojrzenia na ulicę Mariacką przez pryzmat ludzi. Artystów, rzemieślników, pracowników instytucji kultury związanych z tą ulicą oraz mieszkańców tworzących jej niespotykaną atmosferę i klimat. Łukasz Dziatkowiak zabiera nas w podróż przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki ulicy Mariackiej. Od strzelistych dachów Bazyliki Mariackiej po figuralny teatr na przedprożach ulicy. Od XIX wiecznych zdjęć Frauengasse poprzez zniszczenia wojenne i odbudowę ulicy aż po czasy współczesne. Starannie dobrane ujęcia wraz z przepiękną muzyką Noisia Ensamble i Bena Beine’go tworzą wyjątkowy portret Mariackiej jakiej na pewno nie znacie.

20.06 poniedziałek / 18.00 – 20.00
[…] być sondą zapuszczoną w bezimienne: prezentacje sylwetek Danuty Ćwirko-Godyckiej i Witosława Czerwonki oraz panel dyskusyjny z omówieniem tomiku poezji 'Ćwirko’ Małgorzaty Skałbani
Organizator i prowadzenie: dr Dorota Grubba-Thiede

Tytuł spotkania przylega do filozofii życia i sztuki wybitnych osobowości kultury niezależnej przedwcześnie zmarłych w minionym roku: historyczki sztuki Danuty Ćwirko-Godyckiej oraz artysty i pedagoga prof. Witosława Czerwonki (wykładającego w gdańskiej uczelni artystycznej od 1973 do 2015 r.). Motto odnosi się do słów, które wypowiedział Bruno Schultz: „Gdyby sztuka miała tylko potwierdzać, co skądinąd już zostało ustalone – byłaby niepotrzebna. Jej rolą jest być sondą zapuszczoną w bezimienne. Artysta jest aparatem rejestrującym procesy zachodzące w głębi, gdzie tworzą się wartości” [S. Zieliński, Archeologia mediów. O głębokim czasie technicznie zapośredniczonego słuchania i widzenia, tłum. K. Krzemieniowa, Warszawa 2010, s. 334]. Danuta Ćwirko-Godycka była nieocenionym talentem polskiej krytyki artystycznej, pisała wybitne teksty w których erudycyjnie i przenikliwie interpretowała sztukę w jej relacjach do życia współczesnych społeczności transgranicznego świata.
Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjno-wspomnieniowy z omówieniem tomiku poezji 'Ćwirko’ Małgorzaty Skałbani nagrodzony w Kanadzie [o Danucie Ćwirko-Godyckiej], omówienie współpracy przy katalogach wybitnej Twórczości Witosława Czerwonki 'O braku symetrii’, 'To tylko światło’, 'Trzy sny’,  'Luźne strzępki’ oraz założeń przyszłej monografii Witosława Czerwonki planowanej przez ASP
W spotkaniu wezmą udział: Małgorzata Skałbania, Mariusz Knorowski Kuratora Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Czesława Podrucka, Gabriela Kurowska, Katarzyna Kreft, Anna Marko, Weronika Ćwirko-Godycka, Wojciech Zamiara, Mikołaj Robert Jurkowski, Marek Rogulus Rogulski, Zbigniew Sajnóg, Robert Rumas, Dobrochna Surajewska, Andrzej Karolewicz, Roman Pniewski, Sławomir Lipnicki, Katarzyna Podpora.

20.06 poniedziałek / 20.00 – 21.00
Prezentacja Materiałów Filmowych ze zbiorów: Galerii Spiż7 Marka Rogulskiego, z Archiwum Andrzeja Awsieja i Małgorzaty Kabali, TVP Oddział w Gdańsku, z Archiwum Rodziny Danuty Ćwirko-Godyckiej, z Archiwum Rodziny Witosława Czerwonki, z Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z Archiwum Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Organizator i prowadzenie: dr Dorota Grubba-Thiede

24.06 piątek / 17.00 – 21.00 Od śmietnika do gablotki
Organizator: od rzeczy skład
Prowadzenie: Kora Tea Kowalska i Pamela Cora Granatowski

Wykład i warsztaty 'Od śmietnika do gablotki” mają na celu zwrócenie uwagi na znaczenie kolekcjonerstwa w kulturze, a także na „powrót do rzeczy” w myśl idei nowej humanistyki, gdzie każdy, nawet najbardziej błahy przedmiot posiada znaczenie. Głównym celem spotkania będzie przyglądanie się przedmiotom okiem zbieracza/kolekcjonera oraz wniknięcie w mikrohistorie rzeczy, które w ramach bezpłatnych warsztatów zostaną wyeksponowane przez uczestników w formie przestrzennego kolażu – eferemycznej wystawy.
Warsztaty będą polegały na stworzeniu przez uczestników własnej gablotki wystawienniczej wraz z ekspozycją, na podstawie drobnych przedmiotów oraz rzeczy, które zwykle są uznawane za śmieci.
Wykład start 17.00, wstęp wolny
Warsztat – godz. 18.45 – zapisy: http://odrzeczysklad.evenea.pl/

Jak wziąć udział w programie Otwarty IKM?
Wypełnij wniosek, stwórz budżet, dodaj harmonogram działań i prześlij go na adres: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.

Regulamin, wniosek do pobrania oraz szczegóły dostępne są na stronie: www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm. Zgłoszenia można także składać osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 w sekretariacie IKM (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk).