Kończą się tegoroczne cykle wykładów o mieście i architekturze w sieni IKM. 15 czerwca o godz. 19.00 dr Jacek Bielak opowie o rozwoju Neapolu w ramach „Miast,mitów mistyfikacji”, a 16 czerwca o godz. 19.00 prof. Jacek Dominiczak wygłosi swój ostatni wykład z serii „Przemyśleć Miasto” – „Miasto dialogiczne wobec realności”. Wstęp wolny.

15.06, godz. 19.00, „Neapol – między dawnymi a nowymi czasy” wykład w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”, prowadzenie dr. Jacek Bielak

Neapol – stolica królestwa, miasto z ponad 300 kościołami, setkami pałaców i licznymi muzeami przechowującymi niezwykłe bogactwo kultury to przykład miejsca, którego rozwój nie zapobiegł późniejszej stagnacji. Dlaczego tak się stało? Zastanówmy się wspólnie już w najbliższą środę w IKM.

Dr Jacek Bielak zachęca nas zarówno do poznania historii miasta, jak i do dyskusji na temat rozwoju miast w ogóle. Dobrym punktem wyjścia do owej dyskusji jest przykład miasta, jakim jest Neapol. Do połowy XVI wieku ledwie przekroczył on 50 tys. mieszkańców. Zaledwie sto lat później populacja miasta osiągnęła 400 tysięcy ustępując jedynie Paryżowi miana największego miasta ówczesnej Europy. Oznaczało to gwałtowny rozwój urbanistyczny, którego dynamikę można porównać jedynie z eksplozją wielkich metropolii w 2 połowie XIX wieku. Mamy więc na długo przed epoką industrializacji miasto – eksperyment budowlany, który zaowocował nie tylko wspaniałą architekturą i sztuką, ale także licznymi problemami. Stolica królestwa zatrzymała się jednak w dalszym rozwoju nigdy już nie dorównując światowej czołówce.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/830298197101566/.

16.06, godz. 19.00, „Miasto dialogiczne wobec realności” wykład w ramach cyklu „Przemyśleć Miasto”, prowadzenie prof. Jacek Dominiczak.

Po jedenastu spotkaniach, po jedenastu kolejnych przemyśleniach — pora podsumować. A więc, jak się ma idea Miasta Dialogicznego wobec realności, wewnątrz której próbuje wzrastać? Czego potrzebuje miasto, by wejść na drogę dialogiczności? W jakich sytuacjach jakość dialogiczności budzi się najłatwiej? W końcu: czy Miasto Dialogiczne może stać się realnością? Czy może stać się miejską ideą rozwoju? Wizją miasta? Celem i metodą jego urbanistyki? – zapowiada spotkanie prof. Dominiczak.

„Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/568479673324861/.

Miejsce wykładów: sień IKM, ul. Długi Targ 39/40