Co oznaczają słynne „zmiany klimatu” dla Trójmiasta i naszego życia codziennego? Czym będą za 10, 20, 30, 50 lat? Jak Trójmiasto szykuje się na ich wodne konsekwencje? Jak rozwija się i jak będzie się rozwijało nabrzeże? Jak możemy projektować miasto, by „zaprzyjaźniać się z wodą”? I czy w Trójmieście, jak w Rotterdamie i Kopenhadze, powstaną „place wodne” – nowoczesne wielofunkcyjne przestrzenie publiczne? Instytut Kultury Miejskiej i Magazyn Miasta zapraszają na dyskusję, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.00 w sieni IKM.

W debacie na temat 13. numeru Magazynu Miasta „Woda w mieście” wezmą udział: profesor Lucyna Nyka z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, profesor Mirosław Miętus – kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Jarosław Zulewski z Referat Planów i Marketingu Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska. Spotkanie, które odbędzie się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, poprowadzi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.

Z roku na rok podnosi się poziom mórz i temperatury. Jak podkreśla w 13. numerze Magazynu Miasta Henk Ovink, Specjalny Wysłannik ds. Międzynarodowych Kwestii Wodnych Królestwa Niderlandów i ambasador holenderskiego sektora wodnego, zjawiska te są obecnie globalnym zagrożeniem numer jeden. Polskie i zagraniczne ośrodki podejmują więc kolejne kroki uodporniające nas na coraz bardziej zadziwiające i niebezpieczne nawałnice, upały i susze i zapobiegające rozwojowi czynników, z których wynikają te zjawiska. Miasta diagnozują sytuację i wyzwania przyszłości, inwestują w infrastrukturę zapewniającą bezpieczeństwo mieszkańcom i tworzą strategie przygotowywania się na zmiany klimatu i przeciwdziałania im.

Woda w mieście to jednak nie tylko niebezpieczeństwo. To też ogromny potencjał. Dzięki niej możemy podnosić jakość życia mieszkańców i poprawiać stan ich zdrowia. Mądre wykorzystanie jej potencjału przekłada się na oszczędności i tworzenie innowacji w projektowaniu i zarządzaniu miastem. Na świecie pojawiają się też ciekawe projekty zagospodarowania miejskich nabrzeży, ciekawe przykłady „niebieskiej” i „zielonej” architektury i nowe przedsięwzięcia z zakresu sztuki w przestrzeniach publicznych, które korzystają z atutów wody i dostarczają mieszkańcom miejsc rekreacji i spokoju. Będziemy o nich rozmawiać!

13. numer Magazynu Miasta „Woda w mieście” dostępny jest w Empikach, dobrych księgarniach na terenie kraju i w księgarni na www.magazynmiasta.pl oraz www.facebook.com/magazynmiasta. Będzie też z nami w trakcie debaty, w promocyjnej cenie.

Wydawcą Magazynu Miasta jest Res Publica. Współwydawcą: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie.

Debata wokół 13. Numeru Magazynu Miasta „Woda w mieście”
Data: 23 czerwca, godz.18.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Dołącz do wydarzenia