Instytut Kultury Miejskiej rozpoczyna szósty sezon letnich, bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Już od 20 czerwca można zwiedzać Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Zaspę i Nowy Port. Od lipca do tych dzielnic dołączy Orunia – nowa dzielnica na mapie alternatywnych wycieczek po Gdańsku. Daty spacerów w poszczególnych dzielnicach: www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

– Biskupia Górka jest miejscem niezwykłym ze względu na swoją autentyczną zabudowę, pochodzącą z XIX i XX wieku. To kameralna dzielnica położona w centrum Gdańska, jednak przez główną arterię zupełnie od niego odcięta. Trzy ulice, które ją tworzą – Biskupia, Na Stoku i Salvator charakteryzują się wąskimi klatkami schodowymi, efektownymi elewacjami kamienic w stylach historyzujących i wciąż zdobiącym jezdnię brukiem. Stare napisy na kamienicach przypominają nam przedwojenne czasy, gdy większość mieszkańców posługiwała się językiem niemieckim – opowiada o Biskupiej Górce Lokalny Przewodnik, Ryszard Kopittke.

Pierwszy spacer po Biskupiej Górce już 20.06 o godz. 17.30. Start: ul. Mennonitów 2 przy kościele Zielonoświątkowym. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o 17.30 oraz w soboty o 12.00.

O Dolnym Mieście, które było dzielnicą kanałów opowiada Jacek Górski – Lokalny Przewodnik i członek Stowarzyszenia Opowiadacze Dolnego Miasta.

– Cały teren Dolnego Miasta początkowo pokrywała woda z morskiej zatoki, która potem zaczęła się cofać pozostawiając po sobie jezioro. W miarę upływu czasu zmieniło się w bagno, a później las, który wycięto, a na łąkach zaczęto wypasać rogaciznę i nierogaciznę. Ponieważ tej drugiej było zdecydowanie więcej – obszar ten został nazwany Świńskimi Łąkami. Gdy miasto zaczęło się rozbudowywać postanowiono osuszyć ten obszar i zbudowano sieć kanałów, która miała osuszyć tereny. Z tego powodu przez pewien czas na Dolne Miasto mówiono Amsterdam Północy.

Pierwszy spacer po Dolnym Mieście odbędzie się 21.06 o godz. 17.30. Kolejne we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w niedzielę o godz. 12.00. Start: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14.

Zaspa, poleca się szczególnie między 27.06 a 8.07, kiedy to na rusztowaniach będziemy mogli zobaczyć artystów z Argentyny, Kolumbii, Włoch i Polski pracujących nad nowymi realizacjami Festiwalu Monumental Art. Pierwsza wycieczka z Lokalnym Przewodnikiem/Przewodniczką 21.06 o godz. 17.30. Kolejne zawsze we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Klubem Plama GAK, ul. Pilotów 11.

Podczas spaceru poznajemy nie tylko murale, ale też historię i architekturę osiedla:

– W tym roku Zaspa obchodzi swoje 42 urodziny. Dziś, wnętrza zaspiańskich plastrów miodu wypełnia zieleń. Osiedla zachowało swój oryginalny plan urbanistyczny i jak dotąd uniknęło nadmiernego zagęszczenia. Dzieci w drodze do szkoły najczęściej pokonują jedną uliczkę o uspokojonym ruchu. Lokalizacja umożliwia wygodny transport do wszystkich części trójmiejskiej aglomeracji. Architekci projektujący Zaspę inspirowali się osiedlem le Mirail w Tuluzie, wg projektu greckiego architektka Georgesa Candilisa, ucznia Le Corbusiera – mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik.

Nowy Port zaprasza od 22.06. Spacery rozpoczynają się pod dawnym Morskim Domem przy ul. Marynarki Polskiej 15. Zapraszamy dwa razy w tygodniu: w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00.

W Nowym Porcie posłuchamy o mało znanej historii lat 40-tych, gdyż tutaj w sierpniu 1946 roku wybuchł Strajk Dokerów. Dowiemy się także więcej o jego morskiej historii i codziennym życiu w dzielnicy w bezpośredniej bliskości portu.

– Obecność szczególnego sąsiedztwa zapewnia mieszkańcom doświadczenie odgłosów i brzmień nieznanych innym gdańszczanom jak np. regularne trąbienie promu odpływającego do Szwecji, czy kiedyś – niskie dźwięki silników mniejszego promu Wisłoujście odbijającego od 1977 do 31 maja 2016 roku z Nabrzeża Zbożowego – mówi Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie.

Spacery trwają do połowy września i są bezpłatne. Zapisy: sien@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016, lub w Instytucie Kultury Miejskiej: ul. Długi Targ 39/40.

Daty spacerów w poszczególnych dzielnicach: www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia GAK
Patroni medialni: Aktivist! Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, iBedeker.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.