22 czerwca o godz. 19.00 w ramach cyklu Miastoprojekcje obejrzymy film szwedzkiego reżysera Fredrika Gerttena „Rowery kontra samochody”.Zabierze nas w podróż dookoła świata pokazując formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich, m.in. w Sao Paulo, Toronto i Kopenhadze. Wstęp wolny.

miasta_vs_samochody1

22.06, godz. 19.00, Miastoprojekcje: Rowery kontra samochody. Miejsce: sień IKM ul. Długi Trag 39/40.

Gościem spotkania będzie Leszek Kopeć – Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Prowadzenie: Przemek Gulda.

Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?

W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu – nie tylko do rekreacji.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/867659916711073/.