Znamy artystów i artystki 8. edycji festiwalu NARRACJE, który odbędzie się 21 i 22 października na Biskupiej Górce w Gdańsku. Kto zaprezentuje prace odpowiadające na koncepcję kuratorską Stacha Szabłowskiego „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”? Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają do zapoznania się z artystami biorącymi udział w tegorocznej edycji NARRACJI.

– Zapraszając artystów do udziału w otwartym naborze, wierzyliśmy, że Biskupia Górka, teren i zarazem bohaterka tegorocznej edycji, okaże się miejscem inspirującym – rodzajem katalizatora twórczych reakcji. Te przewidywania w pełni się potwierdziły. Artyści wykazali się przenikliwością w odczytywaniu miejskiej przestrzeni i wrażliwością na wysyłane przez nią sygnały – komentuje nadesłane w otwartym naborze prace Stach Szabłowski.

W otwartym naborze projektów na NARRACJE zgłoszono 58 projektów, z których wybrano osiem do realizacji na festiwalu. Na Biskupiej Górce zobaczymy prace: Pawła Kowzana, Mariusza Warasa, Michała Sosińskiego, Grzegorza Kozery, Marty Kaweckiej i Rafała Smolińskiego, Dagmary Pochyły, Aleksandry Ciapki i Filipa Ignatowicza oraz Martyny Jastrzębskiej.

– Różnorodność zaproponowanych projektów była ogromna. Te najciekawsze łączy jedno – wszystkie, choć każdy na inny sposób, rzucają nowe światło na dzielnicę, która jest bohaterką NARRACJI i na sposób, w jaki doświadczamy miejskiej przestrzeni. Twórcom, którzy zechcieli odpowiedzieć na zaproszenie do udziału w otwartym naborze chciałbym gorąco podziękować za nadesłane propozycje, kreatywność, wysiłek i czas, który poświęcili NARRACJOM – kontynuuje kurator 8. edycji NARRACJI.

Poza artystami wybranymi w otwartym naborze, do zrealizowania swoich projektów Stach Szabłowski zaprosił m.in.: Zorkę Wollny, Kubę Bąkowskiego, Marcina Zawickiego, Karolinę Freino, Bartka Buczka, Witka Orskiego, Honoratę Martin, Olafa Brzeskiego, Normana Leto i Michała Marczaka.

Artyści i artystki w swoich propozycjach kierowali się koncepcją kuratorską „Królestwo (60,8 m n.p.m)”. Stach Szabłowski zaproponował zobaczenie w Biskupiej Górce nie tylko jednej z dzielnic Gdańska, lecz również pewnej alegorii. Proponował by na przykładzie mikromiasta, którym jest Biskupia Górka, spojrzeć na miasto w sensie uniwersalnym jak na organizm o trzywarstwowej budowie. Warstwa pierwsza to warstwa materialna, substancja śladów, budynków, ulic, instytucji, przestrzeni użyteczności publicznej i przestrzeni prywatnych, udomowionej i dzikiej przyrody. Drugą warstwą jest życie współczesnych mieszkańców dzielnicy, którzy animują jej materię swoją obecnością. Trzecią – nakładającą się na dwie pierwsze, jest miasto jako rzeczywistość wyobrażona, funkcjonująca w porządku symboli, tekstów, pamięci, narracji i fikcji.

O Festiwalu NARRACJE
NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej jesiennego Gdańska. NARRACJE powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.
Do 2011 roku program Festiwalu tworzyła niemiecka kuratorka, Bettina Peltz. W 2012 roku w drodze międzynarodowego otwartego konkursu kuratorem NARRACJI został działający w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, Steven Matijcio, autorem programu NARRACJI 2013 był niezależny nowozelandzki kurator, Rob Garrett, a w 2014 roku swoją koncepcję zrealizowali Anna Witkowska i Adam Witkowski. W roku 2015 kuratorką Festiwalu była Anna Smolak. W roku 2016, razem ze Stachem Szabłowskim, odkryjemy „Królestwo (60,8 m n.p.m.)” na Biskupiej Górce.

Festiwal NARRACJE. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej
Edycja 8. „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”, Gdańsk, 21 – 22 października 2016
Kurator: Stach Szabłowski
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

http://ikm.gda.pl/activity/sztuka-w-przestrzeni-miejskiej/narracje/
www.narracje.info.eu
www.facebook.com/NarracjeGdansk