Gdańskie Miniatury to cykliczne spacery w formie gry miejskiej organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej. Uczestników i uczestniczki oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska, wędrówkom po mieście towarzyszy także portal iBedeker.pl. Od września do czerwca 3 000 osób spacerowało szlakiem stylów architektonicznych w Gdańsku. 22 czerwca w sieni Instytutu Kultury Miejskiej odbyło się podsumowanie II semestru i rozwiązanie konkursu. Osoby i grupy, które prawidłowo odpowiedziały na pytania otrzymały kulturalne nagrody od trójmiejskich instytucji kultury i fundacji.

– Tegoroczny cykl spacerów poświęcony był stylom architektonicznym w Gdańsku. Oprócz spacerów dla uczniów (organizowanych w tygodniu) odbywały się sobotnie wycieczki otwarte dla wszystkich chętnych. Latem również zapraszamy na wycieczki. W sobotę 23 lipca odbędą się trzy tury spaceru szlakiem baroku – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka Gdańskich Miniatur.

W środę, 22.06, osoby, które prawidłowo rozwiązały konkursowe zagadki II semestru otrzymały kulturalne nagrody od partnerów Gdańskich Miniatur, którymi są: Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Opera Bałtycka, CSW Łaźnia, Wspólnota Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Emigracji, Akwarium w Gdyni i JumpCity. Gdańskie Miniatury realizowane są przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zwiedzanie w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęto od gdańskich zabytków stylu romańskiego: uczestnicy odwiedzili wtedy miejsce, w którym w 1308 roku stał Zamek Krzyżacki, Żurawia i kościół św. Mikołaja. Na dwa spacery podzielony był, licznie reprezentowany w Gdańsku, styl gotycki. Na szlaku wędrówki znalazły się m.in.: Wielki i Mały Młyn, Baszta Jacek, Dom Angielski czy Brama Chlebnicka. Zabytki renesansu i manieryzmu: Złotą Bramę, kamienicę Czirenbergów przy ul. Długiej 29, Ratusz Staromiejski czy Wielką zbrojownie poznawano w zimowych miesiącach. Barok pokazano na przykładzie sieni gdańskiej czy Kaplicy Królewskiej przy kościele Mariackim. Przykładami rokoko i klasycyzmu były Brama Świętojańska, kamienica przy ul. Mariackiej 14 oraz niektóre kamieniczki przy Długim Targu, a eklektyzm i neostyle reprezentowały I Liceum Ogólnokształcące czy PAN Biblioteka Gdańska. Wycieczki zakończyły się w czerwcu. Na szlaku modernizmu i socrealizmu uczestnicy i uczestniczki zobaczyli m.in. Dom Technika czy Zieleniak.
Podsumowaniem spacerów będzie książka z trasami po stylach architektonicznych, która ukaże się jesienią. Będzie bezpłatnie przekazana gdańskim szkoła, a na stronie www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl do pobrania w formie elektronicznej.
Na stronie projektu www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl można znaleźć odpowiedzi do gier opublikowanych w I i II semestrze roku szkolnego 2015/2016.

W każdym miesiącu letnim będą 3 bezpłatne spacery Gdańskich Miniatur. 23 lipca o 11.00, 12.30, 14.00 zapraszamy na gę „Style architektoniczne w Gdańsku – barok”. Miejsce zbiórki: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp bezpłatny.

O sierpniowym terminie i miejscach zbiórki będziemy informować na stronach www.ikm.gda.pl i www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Kontakt: miniatury@ikm.gda.pl.

Osoby i szkoły nagrodzone w II semestrze roku szkolnego 2015/2016:
Milena Chuk, Patrycja Kwiatkowska, Anna Rommel von Czarnowska, Iga Parkitna, Weronika Burdzanowska, Jan Odrobiński-Stąporek, Helena Anacka.

Koło historyczne Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku,
Klub Miłośników Gdańska Gimnazjum nr 19 w Gdańsku,
Klasa I C Technikum TEB Edukacja Gdańsk,
Klasa V B Szkoła Podstawowa 47 w Gdańsku,
Koło historyczne Szkoła Podstawowa nr 4 w Gdańsku,
Klasa I B VIII LO w Gdańsku,
Klasa I D VIII LO w Gdańsku.