Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na Orunię! Już od 12 lipca do 27 września, w każdy wtorek o godz. 17.30 i sobotę o godz. 12.00, odbywają się alternatywne spacery po dzielnicy. Położona między wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław. Orunia poleca się na letnie wędrówki po mieście. Wycieczki są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Orunia to dzielnica Gdańska usytuowana niecałe 10 minut drogi autobusem od Śródmieścia. Ta historyczna dzielnica jest pięknie położona pomiędzy wzgórzami morenowym a polderami gdańskich Żuław. Bogata historia tego miejsca sięga niemal okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości. Odwiedzający znajdą na Oruni niepowtarzalny przedmiejski klimat, ciekawą architekturę i przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przybliżą podczas spacerów.

– Zakończyliśmy cykl wykładów, spacerów i warsztatów dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Oruni. Było to w sumie 13 spotkań, które miały pokazać różne oblicza tej dzielnicy. Kończy się także czas przygotowywania tras spacerów przez Lokalnych. Ruszamy już 12 lipca! Będzie to wyjątkowa wycieczka, na której poznamy wszystkich Lokalnych Przewodników i Przewodniczki z Oruni, ponieważ wspólnie poprowadzą ten pierwszy spacer – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Na bezpłatne spacery zapraszamy we wtorki o godz. 17.30 i soboty o godz. 12.00. Początek spacerów przed kawiarnią Kuźnia, przy ul. Gościnnej 10. (Przystanek ZKM Gościnna). Dojazd autobusami: 151, 189, 200, 205, 207, 210, 232. Prosimy o założenie wygodnego obuwia!

Harmonogram spacerów po dzielnicach: Zaspa, Biskupia Górka, Nowy Port, Dolne Miasto i Orunia dostępny jest na: http://ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Instytut Kultury Miejskiej i grupa społeczna Metropolitanka zapraszają także na spacery szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście oraz Stoczni Gdańskiej: http://ikm.gda.pl/spacery-metropolitanka/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy: Zaspa – Plama GAK, grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury.

Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza, iBedeker, Metrocafe.pl, Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.