Na przełomie lipca i sierpnia gdańska kultura zagości we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Taką możliwość stwarza Koalicja Miast dla Kultury – zacieśniająca współpracę Wrocławia z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem i Szczecinem. Główną osią prezentacji Gdańska we Wrocławiu jest projekt „Znajomi znad morza” kolektywu kuratorskiego All Inclusive (30.07 – 5.08) wyłoniony w konkursie „Genius loci”. W Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zobaczymy również wielozmysłowy projekt artystyczny Wojciecha Radtke (29.07) i usłyszymy Gdańską „dogrywkę” w wykonaniu zespołów wytwórni Nasiono Records (10-11.08). Producentem gdańskiej prezentacji jest Instytut Kultury Miejskiej. 

Dzięki Znajomym znad morza pięciopiętrowa kamienica przy Rynku 25 zamieni się w miejsce wystaw, koncertów, spotkań autorskich, pokazów filmowych i dyskusji. Parter kamienicy będzie miejscem zachęcającym do zostania na dłużej – usiądziemy tam w kawiarni LAS lub w barze Kurhaus, który będzie sprzedawać piwo „Bursztynowy szlak”, poczytamy i kupimy książki oraz dowiemy się więcej o gdańskiej ofercie kulturalnej na wszystkie pory roku.

Koncepcja Znajomych znad morza odnosi się do wspólnotowości, możliwości działania kolektywnego, na przecięciu różnych dyscyplin i modeli pracy.

Kuratorzy, Emilia Orzechowska, Anna Witkowska, Jakub Knera i Sylwester Gałuszka, proponują dużą dawkę muzyki pod szyldem „Nowe idzie od morza” oraz „To nie ta melodia”. Drugi cykl będzie codzienną niespodzianką – zakłada spontaniczną współpracę i występy artystów z Gdańska i Wrocławia. Kamienicę wypełnią też prace artystów wizualnych: wystawa „Znad morza, ”„Gabinet osobliwości” i „Wieszamy artystów każdego dnia”, która jest projektem przeniesionym z gdańskiej Nowej Kolonii Artystów do Wrocławia. Nie zabraknie filmów związanych z Gdańskiem i jego twórcami oraz dyskusji o Trójmiejskiej scenie muzycznej i artystycznej i Totarcie.

https://vimeo.com/168034274

Dzień przed otwarciem kamienicy przy Rynku 25, 29 lipca o godz.19.00, Wojciech Radtke, gdański artysta, malarz, rzeźbiarz, grafik, reżyser i lider Slow Food Pomorze zaprasza na artystyczny happening do BarBary. Bohaterami wydarzenia będą zmysły odbiorców i znani gdańscy muzycy, których będziemy mogli skosztować, dotknąć, zobaczyć, poczuć i usłyszeć.

Muzyczną „dogrywką” gdańskiej prezentacji będą koncerty zespołów związanych z wytwórnią Nasiono Records. 10 i 11 sierpnia w Klubie Proza zagrają: The Końs, Wilga, The Shipyard, 7faz, Kiev Office, Asia i koty, Coldair, Popsysze. Dogrywce towarzyszyć będzie wystawa fotografii Jacka Piotrowskiego i pokaz filmu „Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej” w reżyserii Yacha Paszkiewicza i Radosława Jachimowicza.

znajomiznadmorza

Kamienica pod adresem Rynek 25 we Wrocławiu

W ramach współpracy Gdańska i Wrocławia zobaczymy spektakl teatralny „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores, „luxusowy” wernisaż prac i wystawę twórczości Tadeusza Różewicza. Spektakl „Wielka Woda” odbędzie się 22 lipca o godz. 22.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wystawy czynne są od 14 do 22 lipca.
Producentem prezentacji Gdańska we Wrocławiu 2106 jest Instytut Kultury Miejskiej

PROGRAM I  OPISY WYDARZEŃ 

Artyści zdradzają kulisy wydarzeń na:
https://znajomiznadmorzawro.blogspot.com/
https://www.facebook.com/znajomiznadmorzawro
—————
Koalicja Miast 2016, to pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.