Ponad 25 000 osób, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku, wzięło udział w sąsiedzkich grillach, świętach ulicy, piknikach i festynach Gdańskich Dni Sąsiadów 2016. Zorganizowano 221 spotkań, najwięcej we Wrzeszczu (23), na Chełmie (15) i w Śródmieściu Gdańska (15). W jaki sposób sąsiedzi spędzili wspólne chwile? Zobacz na: http://gdansk.dnisasiadow.pl/fotorelacje-2016.

Nasze spotkanie sąsiedzkie poprzedziły kilkudniowe przygotowania: wypisaliśmy otrzymane z IKM-u zaproszenia na spotkanie i wręczaliśmy je sąsiadom na naszej ulicy, wrzuciliśmy je też do wszystkich skrzynek pocztowych w kamienicach położonych najbliżej naszej siedziby. Rozwiesiliśmy też plakaty w najbardziej widocznych miejscach ulicy Biskupiej – opowiadają organizatorzy spotkania na ul. Biskupiej na Biskupiej Górce.

W pakiecie startowym pomocnym w przygotowaniu spotkania znajdował się również znajdziesz poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, Sąsiedzka Książka Kucharska z przepisami nadesłanymi przez organizatorów spotkań w poprzednich latach, tatuaże, kubeczki, serwetki, fartuch, naklejki i ulotki zaprojektowane przez Anitę Wasik.

– Spotkanie, jak zwykle, było bardzo udane – opowiadają organizatorzy spotkania przy ul. Chrobrego we Wrzeszczu. – Pierwszą atrakcją było wręczenie Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej, do której zgłosiliśmy przepisy. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w lotki. Były też inne zabawy dla dzieci i dorosłych. Wieczorem zakończyliśmy spotkanie tańcami i wspólnym śpiewem przy gitarze.

Wiele spotkań odbyło się też w innych dzielnicach Gdańska i poza nim! Po 12 na Przeróbce i Siedlcach, 9 na Matarni, 8 w Kokoszkach, 7 w Osowie, a po 6 na Żabiance i w Brzeźnie. Zapraszamy kolejne osoby do włączania się w to sąsiedzkie święto. W roku 2017 zostanie wydana druga edycja Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej, do której przepisy będziemy zbierać już w tym roku!

Więcej informacji i relacji z roku 2016 znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/. Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku:

www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow

W 2017 roku zostanie wydana kolejna Sąsiedzka książka kucharska z przepisami sąsiadów i sąsiadek, którzy zorganizowali spotkania w 2016 roku. Przepisy na przystawki, sałatki i zupy, dania główne i na grilla, desery, napoje, przetwory, soki, koktajle i napoje można zgłaszać do 18 września na adres ksiazka@dnisasiadów.pl lub listownie czy osobiście na adres Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, 80 – 830 Gdańsk). Szczególnie docenimy potrawy, których składniki będą dostosowaniem do potrzeb osób będących na dietach innych niż mięsna – wegetarian, wegan, osób uczulonych na gluten, diabetyków – lub z możliwością modyfikacji składników, tak by te osoby mogły spożywać proponowane dania

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku.

Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK

Patroni medialni Gdańskich Dni Sąsiadów: Trójmiasto.pl, Twoja Gazeta, Radio Złote Przeboje