Kamienica przy Rynku 25 zamieniła się w nowe, alternatywne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia. Drugiego dnia prezentacji Gdańska odbyła się dyskusja o rolach, w jakie wciela się artysta i rozmowa o trójmiejskiej scenie muzycznej po 2002. Improwizowany koncert zagrali Marcin Dymiter, Adam Witkowski, Maciej Bączyk i Michał Turowski, a pierwszy raz we Wrocławiu wystąpiła Trupa Trupa.

Mój życiorys spotyka się ze sztuką. Byłam sportowcem (pływaczką) i rodzaj wyczynu i wymagań, jakie stawiany jest przed artystą, wydaje mi się zbliżony, do tych stawianych sportowcom. Korzystam ze swoich doświadczeń jako artystka: biegłam na 3600 m podczas otwarcia Muzeum Sztuki w Łodzi czy w stroju szermierki zmierzyłam się z białym płótnem obrazu na dziedzińcu CSW Zamek Ujazdowski – mówiła Julita Wójcik podczas spotkania we Wrocławiu.

zzm_1.07_fot.m.szymonczyk_bunkier

Bunkier, Julita Wójcik, fot. Michał Szymończyk

Na wystawie „Znad morza” w kamienicy przy Rynku 25 zobaczymy pracę artystki „Bunkier” z 2014 roku, który, jak tłumaczy artystka, jest metaforą zagrożenia, z jakim stykają się twórcy współczesnej sztuki i jej odbiorcy. „Bunkier” wyglądem przypomina tytułowy obiekt fortyfikacyjny – artystka użyła do jego wykonania zdjęć autentycznych bunkrów z terenu Gdyni i jest on napompowany powietrzem. Julita Wójcik tak opisuje swój projekt: – W tym „Bunkrze” można się schować, żeby czuć się bezpiecznie, ale można mieć także możliwość ataku, bo są w nim przecież okienka strzelnicze. To jest jakby osobista przestrzeń wolności każdego człowieka.

zzm_1.07_fot.m.szymonczyk_plaza

Plaża przed kamienicą na Rynku 25 we Wrocławiu, fot. Michał Szymończyk

W gdańskiej księgarni zaaranżowanej na 5 dni na parterze kamienicy można kupić monografię zawierającą wybrane prace artystki z lat 2003 – 2016 „Bez widoków”, a także inne gdańskie publikacje: prozę Stefana Chwina, Pawła Huelle poezję Tadeusza Dąbrowskiego, album Odyseja Michała Szlagi i Tomka Kopcewicza i wiele innych publikacji artystów i pisarzy z Trójmiasta.

Z premierowym materiałem wystąpiła Trupa Trupa: – Nową płytę będziemy nagrywać jesienią i zimą tego roku, a prawdopodobnie ukaże się wiosną 2017 roku w trzech wytwórniach: francuskiej, nowojorskiej i angielskiej na zasadzie kooperacji. Wczoraj zaprezentowaliśmy premierowo m.in. piosenki „Only good wheather” i „Love supreme” – mówi Grzegorz Kwiatkowski z Trupy Trupa.

Zdjęcia z drugiego o dnia: http://bit.ly/zzm_dziendrugi.

PROGRAM DRUGIEGO DNIA, PONIEDZIAŁEK 1 SIERPNIA, DZIEŃ TOTART
12.00‒24.00 Dzień Totart. Archiwalne filmy Totartowców / kino
17.00 Marcin Dymiter, Field recording / wykład
19.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Dzień Totart: Brzóska de Paulus, Szelest Spadających Papierków / koncerty
Dzień Totart realizowany jest w ramach konkursu Genius Loci.

Producentem prezentacji Gdańska we Wrocławiu 2016 jest Instytut Kultury Miejskiej

Szczegółowe opisy wydarzeń można znaleźć na:
http://koalicjamiast.wroclaw2016.pl/gdansk
https://www.facebook.com/events/1207242029326340/

Artyści zdradzają kulisy wydarzeń na:
https://znajomiznadmorzawro.blogspot.com/
https://www.facebook.com/znajomiznadmorzawro
—————
Koalicja Miast 2016, to pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.