W Klubie Proza, w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zaprezentują się gdańskie formacje związane z niezależnym labelem Nasiono Records i przyjaciele. Tłem tej wizyty jest opowieść o wolności. Zagrają: The Końs, Wilga, The Shipyard, 7faz, Kiev Office, Asia i Koty, Ścianka Solo, Popsysze i Hatti Vatti. Wstęp wolny. Gdańsk zaprasza do Prozy 10 i 11 sierpnia od godz. 19.00, wstęp wolny.
Kilka dekad temu, w czasach PRL, Gdańsk był prawdziwym oknem na świat – to tędy przypływały do naszego kraju jeansy i banany, ale też docierały nowe idee. Przypływały falami, mieszały się i kotłowały na linii brzegowej i stąd wychodziły głębiej na ląd. W Gdańsku powstał TOTART, Trójmiejska Scena Alternatywna, rozwijała się scena yassową, Wszystkie te nurty rodziły się oddolnie, z daleka od salonów, a blisko ludzi, na zasadzie happeningów i akcji otwartych, do których każdy mógł się włączyć i aktywnie uczestniczyć. Gdańskie historie dźwięczały inaczej niż opowieści głównego nurtu – barwniej, mocniej, głośniej. I wzbudzały twórczy rezonans w innych miastach – m.in. w Bydgoszczy (yass) czy właśnie we Wrocławiu (Pomarańczowa Alternatywa).

– Przekonajcie się sami jak dziś brzmi gdańska alternatywa, a przy okazji poznajcie jej korzenie: w Klubie Proza zaprezentujemy też wystawę fotografii Jacka Piotrowskiego ukazującą trójmiejską scenę muzyczną lat 80-90. Wyświetlimy też film pt. ”Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej” (reż. Yach Paszkiewicz i Radosław Jachimowicz) – mówi Anna Szynwelska z Nasiono Records.

Odwołujemy się do tej tradycji tworząc dwudniowe wydarzenie muzyczne, podczas którego zaprezentujemy Wam brzmienia trójmiejskich zespołów alternatywnych. O niektórych na pewno słyszeliście, o innych – jeszcze nie. Mimo, że od czasów TOTARTU i TSA minęły dekady, Gdańsk nadal przemawia własnym – oryginalnym głosem: niezależnie czy jest to punk, rock, noise, czy psychodela. I nadal jest miejscem, w którym kultura podziemna rozwija się, a artyści integrują się i tworzą nowe zjawiska.

gdansk_dogrywka
Wyjątkowym punktem gdańskiej dogrywki będzie koncert formacji 7faz w składzie Michał Gos (Oczi Cziorne, Ikenga Drummers – perkusja), Tomasz Gadecki (Band A, Olbrzym i kurdupel – sax), Karol Schwarz (KSAS – gitara, syntezatory), Jakub Noga (Baden Baden, KSAS – sitar), Jowita Cieślikiewicz (Oczi Cziorne – syntezatory), Szymon Albrzykowski (Szelest Spadających Papierków – syntezatory), Max Białystok (1926 – gitara basowa), Artur Bieszke (1926, Marla Cinger – gitara), Piotr Czerski (Towary Zastępcze – gitara). Muzyka tej supergrupy (tworzonej przez „weteranów” trójmiejskiej sceny alternatywnej, członków młodych zespołów, a także muzyków-poetów Jakuba Nogi i Piotra Czerskiego) to wyjątkowe połączenie psychodelii, yassu, noize’u, ambientu z niebanalnymi, hipnotyzującymi tekstami.
Mamy dla was alternatywę. Przyjdźcie, posłuchajcie, zobaczcie!
PROGRAM MAMY DLA WAS ALTERNATYWĘ
10 sierpnia
18:00 Otwarcie wystawy MUZYKA Jacka Piotrowskiego / spotkanie z fotografem
Koncerty:
19:00 The Końs
20:30 Wilga
21:50 The Shipyard
23:15 7faz
11 sierpnia
18:00 – 18:45 Pokaz filmu HISTORIA TRÓJMIEJSKIEJ SCENY ALTERNATYWNEJ (reż. Yach Paszkiewicz i Radosław Jachimowicz)
Koncerty:
19:00 Kiev Office
20:10 Asia i Koty
21:30 Ścianka Solo
22:40 Popsysze
23:50 Hatti Vatti

*Godziny rozpoczęcia koncertów mogą ulec nieznacznej zmianie.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1729296784003742/

Wydarzenie realizowane przez Stowarzyszenie Nasiono i Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury, który jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
—-
Koalicja Miast 2016, to pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.