Ilu Neptunów tak naprawdę liczy Gdańsk? Czy Reduta Koszarowa może w  środku przypominać szkołę magii Hogwart? Co Gdańszczanie robili na  balach z przewrotkami? Jak Paweł Beneke zasłużył się miastu? Na te pytania, w sobotę 13 sierpnia, odpowiedzą – w historycznych strojach – Lokalne Przewodniczki po Biskupiej Górce: Jolanta Kajzer i Krystyna Ochędzan.

Na Biskupiej Górce, gdzieś między Śródmieściem a Chełmem, czas jakby się zatrzymał – stare kamienice przywołują na myśl krakowski Kazimierz, ale zachowane na nich niemieckie napisy z początków XX wieku i widok rozpościerający się na Stare Miasto nie pozostawiają żadnych wątpliwości: jesteśmy w Gdańsku. Każde zwiedzane miejsce skrywa historię i tajemnicę, a Przewodniczki dbają o to, żeby nasze głowy napełniły się wiedzą, a usta pozostały otwarte ze zdziwienia: czy wiecie, że w trakcie spaceru będziecie chodzić po dawnym cmentarzu, a gdyby zburzyć ściany kościoła Mennonitów, to dach by się nie zawalił? – opisuje wrażenia ze spaceru, który prowadziły 6 sierpnia panie Jolanta Kajzer i Krystyna Ochędzan Anna Żbikowska, stażystka w Instytucie Kultury Miejskiej.

Najbliższą okazją, żeby posłuchać przewodniczek będzie sobotni spacer, na który zapraszamy 13 sierpnia o godz. 12.00. Start: ul. Mennonitów 2, przy kościele Zielonoświątkowym. Prosimy o założenie wygodnych butów! Spacery są bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl.

[su_slider source=”media: 6662,6663,6664,6665,6666,6667″ limit=”47″ width=”700″ height=”400″ title=”no” arrows=”no” mousewheel=”no” autoplay=”6000″ speed=”2000″][su_carousel source=”media: 6634,6637,6636,6635,6622,6623,6624,6638,6640,6626″ width=”800″ height=”400″ responsive=”no” items=”1″ title=”no” centered=”no”][su_carousel][/su_carousel][/su_slider]

fot. Bartosz Bańka

Biskupia Górka to coś więcej niż tylko najwyższe wzniesienie w Śródmieściu Gdańska, to miejsce z prawdziwą duszą, kryje niesamowitą panoramę miasta, spektakularną rzeźbę Neptuna, zabytkową redutę, dzisiaj siedzibę Gdańskiej Szkoły Humanistycznej i wiele innych zakamarków, o których wyjątkowości najlepiej opowie Przewodniczka, Jolanta Kajzer, lokalna patriotka, która pierwsze lata dzieciństwa spędziła właśnie na Biskupiej Górce. Do dzisiaj potrafi wymienić z pamięci wszystkich mieszkańców swojej kamienicy (szczególnie tych, którzy częstowali ją cukierkami). Na szczęście miłość pani Jolanty do Biskupiej Górki podzielają także inni mieszkańcy Gdańska, dzięki ich ofiarności już w tegoroczną noc sylwestrową na nowo ruszą wskazówki zegara na wieży Schroniska Młodzieżowego im. Pawła Beneke. Obecnie trwają także prace nad programem rewitalizacji dzielnicy, dlatego głęboko liczymy, że Biskupia Górka na dobre zawita na trasach zwiedzania zarówno turystów, jak i mieszkańców!

TERMINY SPACERÓW>>

Autorka tekstu: Anna Żbikowska stażystka w Instytucie Kultury Miejskiej