Nowy_Port3_fot.BartoszBanka_male

Dawny Morski Dom Kultury, Statuę Wolności, latarnię morską, domy jednorodzinne, piękne kamienice i falowiec – to wszystko zobaczymy podczas bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami w Nowym Porcie. Zapraszają dwa razy w tygodniu: w środy o godz. 17.30 i soboty o godz. 12.00.

Już samo miejsce spotkania wywraca wszystkie stereotypy do góry nogami – niepozorny budynek Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia mieścił Morski Dom Kultury, w którym pierwsze kroki stawiał m.in. gdyński Teatr Muzyczny.

Nieopodal, w budynku, gdzie dziś jest „Biedronka”, znajdowała się słynna w całym Gdańsku restauracja „Wiking”. To tam, ówczesne  władze skupiały wszelkie formy rozrywki, by łatwiej panować nad tłumem łaknących zabawy marynarzy. Planowano też Nowego Portu uczynić centrum miasta – była tu i latarnia morska, i twierdza, i koszary wojskowe, i łaźnie, i przede wszystkim ten sławetny „Wiking”!

12068453_976796325676221_2220583055238412104_o

fot. Bartosz Bańka

Stwierdzenie „miejsce kontrastów” przychodzi na myśl po przejściu zaledwie kilku ulic. Tuż obok zaniedbanych kamienic stoją odrestaurowane perełki architektoniczne wyjęte rodem z paryskich pocztówek (a może raczej amerykańskich, gdyż jedna z kamienic może poszczycić się swoją własną Statuą Wolności). Kościół ewangelicki walczył tu kiedyś o miano najbardziej reprezentacyjnego z kościołem katolickim. Kameralne domki jednorodzinne otaczają monumentalny Falowiec, który liczy ponad tysiąc dwieście mieszkańców. Wszystkie te przeciwieństwa scala fakt, że to tu, na oczach Nowego Portu, rozgrywała się historia przed duże „H”.

To tu rozpoczęła się II Wojna Światowa czy strajk Dokerów. Tutaj równie chętnie historię się uwiecznia – w Nowym Porcie nakręcono jedną ze scen do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Jeśli w dalszym ciągu macie wątpliwości, to wstąpcie na domowy obiad do „Perły Bałtyku” i pozwólcie, aby Nowy Port zdobył wasze serca staropolskim zwyczajem: przez żołądek do serca!


Autorka: Anna Żbikowska, stażystka w Instytucie Kultury Miejskiej.