– Obok Amsterdamu materialnego istnieje drugi – mityczny. Amsterdam Rembrandta, Spinozy, Kompanii Wschodnioindyjskiej, Anny Frank. A także Amsterdam czerwonych latarni i portu z pieśni Brela – mówi Jacek Friedrich, który 16 listopada o godz. 19.00 poprowadzi w Instytucie Kultury Miejskiej wykład w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”. Wstęp wolny.

Miasta, mity, mistyfikacje to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Podczas najbliższego spotkania dr Jacek Friedrich opowie o Amsterdamie. W grudniu dr Łukasz Sadowski przybliży uczestnikom wietnamski Sajgon.

– Amsterdam kojarzymy na ogół z wysokimi kamienicami odbijającymi się w malowniczych kanałach. To oczywiście prawda o tym mieście i jego architekturze, jednak nie cała. Już w XIX wieku podjęto próby zmodernizowania Amsterdamu, a w wieku XX miasto stało się powszechnie podziwianym wzorcem konsekwentnego planowania przestrzennego i troski o wysoką jakość architektury – mówi Jacek Friedrich.

Miasta, mity, mistyfkacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich
16.11, godz. 19.00, Amsterdam, dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni)
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny!