Rozpocznij świąteczne przygotowania z kulturą. 3 grudnia w godz. 12.00 – 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się Kiermasz Kultury. W IKM kupimy książki dla dzieci i dorosłych oraz „Wyszukane” pamiątki z Gdańska w promocyjnych cenach, zrobimy także ozdoby na choinkę. O godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem na temat książki „Miasto Archipelag”. W niedzielę, 4 grudnia w godz. 10.00 – 12.30 i 13.00 – 15.30, Małgorzata Kulczycka poprowadzi  warsztaty robienia choinek z palet.

Dobre książki i „Wyszukane” upominki na Mikołajki w promocyjnych cenach

To trzecia edycja Kiermaszu Kultury organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. 3 grudnia w sieni IKM znajdziemy pomysły na świąteczne prezenty – najlepsze książki o kulturze, architekturze i mieście, a także nietypowe upominki na Mikołajki – „Wyszukane” pamiątki z Gdańska, w specjalnych pakietach i promocyjnych cenach.

Warsztaty: filcowe ozdoby choinkowe

Warto zostać na Kiermaszu dłużej i zrobić ozdoby choinkowe, które będzie można wziąć ze sobą do domu. Osoby uczestniczące w zajęciach skorzystają z gotowych wykrojów lub stworzą własne wzory. Powstaną filcowe bombki, choinki, gwiazdki, bałwanki czy ciasteczkowe ludziki. Podstawą tworzenia ozdób będą arkusze filcowe, włóczka, guziki, tasiemki, koraliki i inne ozdoby.

Kiermasz zakończymy spotkaniem autorskim z Filipem Springerem (3.12, godz. 17.00). Porozmawiamy o jego najnowszej książce „Miasto Archipelag”. Autor przejechał cały kraj, od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. O procesie zbierania materiałów, powstałej książce i dalszym, ciągu tego dokumentalnego eksperymentu porozmawiamy w Instytucie Kultury Miejskiej.

W Kiermaszu Kultury biorą udział wydawnictwa z Trójmiasta: słowo/obraz/terytoria, Fundacja Karrenwall, Wydawnictwo w Podwórku, Instytut Kultury Miejskiej, ale też Karakter, Czarne, Centrum Architektury, Fundacji Bęc Zmiana.

4 grudnia w godz. 10.00 – 12.30 i 13.00 – 15.30 odbędą się warsztaty tworzenia choinek z palet dla osób dorosłych. Osoby uczestniczące, pod opieką Gosi Kulczyckiej, trenerki rękodzieła, poznają cykl obróbki desek, dowiedzą się jaki sposób posługiwać się narzędziami, ciąć deski, szlifować, rozbijać czy demontować palety. Wszystko po to, by na koniec zrobić samemu świąteczną choinkę, którą po zakończonych zajęciach można zabrać do domu. Warto zabrać ze sobą wygodne, robocze ubranie oraz rękawiczki dla lepszego komfortu pracy. Koszt warsztatów: 10 zł. Zapisy: https://choinkazpalet.evenea.pl.

Gosia Kulczycka – trenerka rękodzieła wszelakiego, od ceramiki po meble z palet. Tworzy biżuterię, filcuje, wycina szablony, szyje zabawki i wiele innych rzeczy. Wielbicielka upcyklingu, dawania drugiego życia przedmiotom użytku codziennego. Fascynuje się poznawaniem nowych technik plastycznych, nie może przestać próbować nowych możliwości i materiałów.

O projekcie Miasto Archipelag

Miasto Archipelag to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogli śledzić niemalże w czasie rzeczywistym, od samego początku.

Filip Springer (ur. 1982) – reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. 13 pięter to jego czwarta książka. Wcześniej ukazały się: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni i Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach. W 2016 roku książka 13 pięter otrzymała nagrodę Śląski Wawrzyn Literacki 2015.

Kiermasz Kultury w IKM, 3 grudnia, godz. 12.00 – 18.00

Program:

Warsztaty robienia ozdób choinkowych

Sprzedaż książek i „Wyszukanych” pamiątek

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem, godz. 17.00

Warsztaty robienia choinek z palet, 4 grudnia,  godz. 10.00 – 12.30 i 13.00 – 15.30

Koszt warsztatów: 10 zł. Zapisy: https://choinkazpalet.evenea.pl.

Wydarzenie na Facebooku: http://bit.ly/2g2a9sq