28 lutego sień Instytut Kultury Miejskiej zelektryzuje Radian – trio z Wiednia w składzie Martin Brandlmayr (perkusja, elektronika), John Norman (bas), Martin Siewert (gitara, elektronika) oraz Irek i Tomasz Swoboda, czyli Columbus Duo. Początek koncertu o godz. 19.00. Bilety w cenie 25 zł dostępne na www.radianikm.evenea.pl/

 

Elektroniczna zima w IKM. Koncert Radian i Columbus Duo

 

Columbus Duo to avant-jazzowy zespół, którego korzenie sięgają noise’owych lat 90. Irek i Tomasz Swoboda swoje ostatnie albumy „Salt” z 2010 roku i ostatni „Expositions” z 2014, wydali na winylach wyprodukowanych przez Marcina Dymitera aka Emiter. Repertuar grupy łączy elektroniczną psychodelię i ambient z pełną napięcia i mroku niemelodyjnością. W październiku 2015 r. zespół zagrał muzykę „na żywo” do trzech filmów Władysława Starewicza w klubie Winda w Gdańsku.

Jeśli ktoś lubi eksperymenty, improwizacje, minimal, krauta i wczesny postrock (Tortoise, Ui, Salaryman), to powinien poświecić trochę czasu na odsłuchanie tego koncertu, który jest dobrze zagrany i nagrany. morenoise.pl

Z Columbus Duo na łamach www.noweidzieodmorza.com rozmawiał Jakub Knera, który umiejscowił ich muzykę między dwoma biegunami – The Psychic Paramount a Radian, z którym zagrają w IKM. Tomasz Swoboda odpowiada:

Można by się spierać, czy The Psychic Paramount to muzyka eksperymentalna – z dzisiejszej perspektywy coraz mniej jestem do tego przekonany – oraz czy Radian to muzyka gitarowa (też mam wątpliwości). (…) Z jednej strony nietrudno zauważyć nasze odejście od rockowych struktur i noise’owej ekspresji na rzecz improwizacji i operowania raczej fakturą i brzmieniem niż rytmem i melodią. Z drugiej jednak wydaje mi się, że ta wczesna ekspresja i swego rodzaju bluesowe (tak, tak) podejście do tematów chyba pozostało. Ale tego może nie słychać.

Więcej można przeczytać na: www.noweidzieodmorza.com/5955-columbus-duo-minimalizm-to-nasz-staly-kierunek.

Elektroniczna zima w IKM. Koncert Radian i Columbus Duo

 

Radian to trio z Wiednia w składzie: Martin Brandlmayr (perkusja, elektronika), John Norman (bas), Martin Siewert (gitara, elektronika). W Polsce grali m.in. na Festiwalu Unsound w Krakowie (2014). Tworzą muzykę, która gra na odczuciach słuchaczy – na poczuciu identyfikacji dźwięków, na ich odległości. Zespół prezentuje minimalistyczne utwory, stworzone z małych dźwięków, które same w sobie muzyką jeszcze nie są. To szmery, delikatne stuknięcia pałeczki perkusyjnej, krótkie odgłosy podłączania wtyczki do gniazdka, przełączanie spięć, dźwięki palców naciskających klawisz komputera. Więcej o zespole: http://www.radian.at/.


Koncert Radian / Columbus Duo 28 lutego, godz. 19.00 | ul. Długi Targ 39/40 | Bilety: 25 zł
Dołącz do wydarzenia: www.facebook.com/events/589154571293575/

Kup bilet (25 zł): www.radianikm.evenea.pl