Wolne soboty to doskonała okazja na spędzenie czasu wspólnie z najbliższymi. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do skorzystania z pomysłów na aktywności dla małych i dużych. 5 marca odbędzie się kolejne zajęcia „Ciągnąć książki za języki” poświęcone kulturze Węgier, 11 marca warsztaty z szycia maskotek według dziecięcych projektów, a 25 marca spotkanie z cyklu „Zabawa w rysowanie”.
5 marca, godz, 12.00-14.00, Ciągnąć Książki za Języki – język węgierski, książka „Gdybym był dorosły” Évy Janikovszky, warsztaty: Puzzle. Koszt: 10 zł, zapisy: www.ckzjwegierski.evenea.pl.
Podczas zajęć dzieci poznają książkę „Gdybym był dorosły” autorstwa Évy Janikovszky (il. László Réber), przeł. A. Muranyi, wyd. Nasza Księgarnia oraz wezmą udział w warsztatach „PUZZLE”. Wykonają wielkie puzzle z wcześniej namalowanych na kartonach papryczek czerwonych, zielonych, ostrych i słodkich. Będzie to prawdziwe święto papryki, niczym to obchodzone corocznie na Węgrzech. Udział w zajęciach i warsztatach jest płatny (10 zł dziecko i opiekun).
Opis książki: Czy bycie dorosłym jest zawsze beztroskie? Czy dorosły może robić, co mu się żywnie podoba, kiedy chce i jak chce? Czy może bezkarnie łamać ustanowione przez siebie zasady, których każe bezwzględnie przestrzegać dzieciom? Z perspektywy młodziutkiego narratora tej uroczo zilustrowanej książki Evy Janikovszky tak właśnie jest. Sfrustrowane nieustannym napominaniem, koniecznością bycia grzecznym i posłusznym, dziecko snuje zabawne rozważania na temat swojej wyobrażonej, pełnej swobody i przywilejów dorosłości.

11 marca, godz. 11.00-14.00 i 14.00-17.00, Warsztaty szycia 2D do 3D – ożywianie dziecięcych rysunków. Koszt udziału: 25 zł. Zapewniamy materiały. Zapisy: www.szyciemaskotekikm.evenea.pl.
Prowadzące – Julia Cyrzan i Anna Steralu zachęcają do ożywienia dziecięcych rysunków i przeniesienia ich z papierowego projektu na realne maskotki. Na warsztaty należy przyjść z gotowymi rysunkami wymarzonych zabawek, które przełożone zostaną na rzeczywistość. Do szycia używane będą maszyny, zapewnione będą też materiały. Na warsztaty międzypokoleniowe zapraszamy pary opiekun – dziecko, które na podstawie przyniesionego rysunku uszyją maskotkę sobie lub komuś bliskiemu

25 marca, godz. 12.00-13.30, Zabawa w rysowanie z Agatą Królak i Henrykiem Glazą – „Dżungla”. Wstęp wolny, zapewniamy materiały.
Agata Królak i Henryk Glaza zapraszają wszystkich do wspólnej zabawy w rysowanie! „Żeby odpocząć, żeby się nie nudzić, żeby poćwiczyć rękę i głowę, żeby wyjść z domu” – jak mówią prowadzący. – Dziewczyny i chłopaki, dorośli i dzieci. Ci, którzy bez rysowania żyć nie mogą i Ci, którzy rysują od święta. Będzie wspólny stół, wspólna rola papieru, kredki, mazaki, ołówki i długopisy, jedzenie, muzyka i rozmowy. Będzie fajnie, bo nie ma nic lepszego od wspólnego mazania kredką po papierze! – mówią Królak i Glaza.


Zobacz wszystkie wydarzenia