Grill? Święto ulicy? Piknik? Festyn? Jest wiele sposobów na spotkanie ze swoimi sąsiadami i sąsiadkami w ramach 9. edycji Gdańskich Dni Sąsiadów. Po raz drugi wydarzeniu towarzyszy Sąsiedzka książka kucharska z przepisami zgłoszonymi przez uczestników i uczestniczki GDS! Tegoroczna edycja spotkań rozpocznie się 26 maja i zakończy 30 czerwca. Rejestracja otwarta jest od 4 maja na: www.gdansk.dnisasiadow.pl.

Ruszyła rejestracja na Gdańskie Dni Sąsiadów 2017

Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska i Fundacja Gdańska zapraszają do zgłaszania wydarzeń w swojej dzielnicy od 4 maja. Osoby, instytucje i organizacje, które zgłoszą się do Gdańskich Dni Sąsiadów otrzymają darmowy pakiet startowy. Znajdują się w nim: poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, plakaty, zaproszenia, girlandy, koszulki, balony, kubeczki, talerzyki, torby, wizytówki, wydawnictwo „Druga Sąsiedzka Książka Kucharska” i gadżety dla najmłodszych sąsiadów i sąsiadek.

Gdańskie Dni Sąsiadów organizowane będą w Gdańsku i okolicach już po raz dziewiąty. 2016 rok przyniósł nowy rekord ilości zrealizowanych spotkań – 221. Wzięło w nich udział ponad 25 tys. osób – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Rejestracja odbywa się online na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl oraz w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Każda osoba, która zarejestruje swoje spotkanie otrzyma pakiet startowy, a wysyłając relację ze spotkania (zawierającą krótki opis i zdjęcia) można wygrać nagrody – bony do hipermarketu. Pakiety startowe można będzie odbierać od połowy maja w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40.

Jak przygotowywali się w zeszłym roku opowiadają organizatorzy Dni Sąsiadów na Biskupiej Górce: – Nasze spotkanie sąsiedzkie poprzedziły kilkudniowe przygotowania: wypisaliśmy otrzymane z IKM-u zaproszenia na spotkanie i wręczaliśmy je sąsiadom na naszej ulicy, wrzuciliśmy je też do wszystkich skrzynek pocztowych w kamienicach położonych najbliżej naszej siedziby. Rozwiesiliśmy też plakaty w najbardziej widocznych miejscach ulicy Biskupiej.

Sąsiedzka książka kucharska – edycja druga

„Druga sąsiedzka książka kucharska” zawiera 125 przepisów nadesłanych przez uczestników i uczestniczki Gdańskich Dni Sąsiadów – również przepis od Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Dzięki prostemu gestowi – zaproszenia do siebie mieszkających obok osób i przygotowania poczęstunku – pokonujemy bariery wieku, pochodzenia i inne dzielące nas różnice. „Druga sąsiedzka książka kucharska” powstała między innymi po to, by zorganizowanie spotkania przy wspólnym stole było jeszcze prostsze i przyjemniejsze. „Drugiej sąsiedzkiej książki kucharskiej” nie można kupić. Można ją otrzymać włączając się w obchody Gdańskich Dni Sąsiadów – mówi Katarzyna Mejna, jedna z redaktorek książki.

Tegoroczne wydanie również ilustrują zdjęcia autorów i autorek przepisów z dorysowanymi warzywami, owocami i innymi atrybutami związanymi z przepisami i historyjkami im towarzyszącymi. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby będące na tradycyjnej diecie, jak i wegetarianie, weganie oraz poszukiwacze zdrowych wersji deserów. Przetwory na zimę ponownie można opisywać wykorzystując naklejki znajdujące się na końcu książki.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa” .Gdańskie Dni Sąsiadów w obecnej formule organizowane są od 2009 roku.


www.gdansk.dnisasiadow.pl


Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Gdańska

Partnerzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK, EDF

Patroni medialni Gdańskich Dni Sąsiadów: Trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Złote Przeboje

Powiązane projekty