Już 14 maja w Gdańsku i Łodzi, a 21 maja w 5. innych polskich miastach odbędzie się kolejna edycja projektu „Spacerownik teatralny”. Na nietypowe, bo nieograniczone ramami jednego teatralnego budynku spacery po raz kolejny zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

„Gdański spacer teatralny”

Spacer prowadzony przez Mieczysława Abramowicza, wyruszy o godzinie 12.00 spod Teatru Wybrzeże, ul. Św. Ducha 2. Pierwszym punktem na trasie będzie Teatr Wybrzeże. Następnie uczestnicy spaceru przejdą ulicą Szeroką – gdzie w latach 30-tych dział Teatr Żydowski – i przez Bramę Straganiarską dotrą do kamienicy „teatralnej” przy ulicy Długiej. Spacer zakończy zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Orientacyjny czas spaceru to 1,5-2 h. Wstęp bezpłatny.

Wszystkie trasy proponowane w ramach „Spacerownika teatralnego” mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze „Spacerowników teatralnych”

Materiały znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl.  Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań.

„Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Aplikację można ściągnąć za darmo w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

Idea wydarzenia

„Spacerowniki teatralne” zostały zainicjowane w 2015 roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. Efekty tych prac będzie można poznać już 14 maja. Tego dnia w Gdańsku i Łodzi, a tydzień później także w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Białymstoku i Słupsku – odbędą się teatralne spacery, wytyczone zarówno według nowych, jak i znanych i sprawdzonych tras. Wiosenna edycja „Spacerownika” poszerzona została także o liczne spacery dla dzieci.

Projekt gdańskiego „Spacerownika teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.