Wieczorne spacery Gdańskich Miniatur szlakiem legend, wędrówki z Metropolitanką po Starym i Głównym Mieście przybliżające działaczki Wolnego Miasta i prekursorki oraz działania artystyczne Corners w Gdańsku na Dolnym Mieście – to propozycje Instytutu Kultury Miejskiej na Noc Muzeów. W IKM przy ul. Długi Trag 39/40 znajduje się też punkt informacyjny Nocy Muzeów czynny 20 maja od godz. 16.00 do 1.00.

Zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą wszystkich działań w ramach Nocy Muzeów, która odbędzie się 16 maja o godz. 11.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

Gdańskie Miniatury – Legendy Gdańskie

Spacer o godz. 16.00 i 18.00, start przed IKM ul. Długi Targ 39/40. Nie wymagamy zapisów. Wstęp wolny.

Podczas spaceru dla rodzin i grup nieformalnych przewodniczka Ewa Czerwińska opowie nam o gdańskich legendach zebranych w książce Jerzego Sampa o tym samym tytule. Dlaczego wieża kościoła Mariackiego jest płaska? Skąd się wzięły kule na gdańskich przedprożach? Dlaczego lwy w herbie Gdańska na Ratuszu patrzą w stronę Złotej Bramy, a nie na siebie? Rozwiązania zagadek podczas spaceru!

Spacery z Metropolitanką

Działaczki Wolnego Miasta, godz. 20.00, start przed IKM ul. Długi Targ 39/40. Nie wymagamy zapisów. Wstęp wolny.

Prekursorki, godz. 22.00, start przed IKM ul. Długi Targ 39/40. Nie wymagamy zapisów. Wstęp wolny.

Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta: Wandy Czyżewskiej – założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek – pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku, Hanny Żelewskiej – założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, listonoszki Marianny Selonke, reformatorki damskiego ubioru – Clary Stryowskiej-Baedeker, pilotki i sędziny żużlowej – Ireny Nadolnej – Szatyłowskiej i wielu innych, ważnych dla Gdańska kobiet.

Corners Gdańsk | 20 i 21 maja | Dolne Miasto

Program: 20 i 21 maja, godz. 18.00 – 24.00, www.ikm.gda.pl/corners-gdansk-program/

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/119825031904126/

Alternatywne „safari” po dzielnicy, wystawa dokumentująca doświadczenie artystek, które zamieniły się na kilka tygodni swoimi „życiami”, opatrzone poetyckim komentarzem zdjęcia z artystycznych ekspedycji Corners, instalacje dźwiękowe opowiadające poruszające historie zebrane w różnych zakątkach Europy, filmy dokumentalne czy zaangażowane społecznie peformansy – to niektóre z punktów programu międzynarodowego projektu artystycznego Corners w Gdańsku. Instytut Kultury Miejskiej od ośmiu lat tworzy i rozwija międzynarodowy projekt artystyczny Corners, który łączy ze sobą artystów i artystki z Europy. 20 i 21 maja na Dolnym Mieście odbędzie się prezentacja projektów twórców z Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii Północnej, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Powiązane projekty