W zeszłym roku Gdańskie Dni Sąsiadów świętowało ponad 25 000 osób, które wzięło udział w sąsiedzkich grillach, świętach ulicy, piknikach i festynach. Łącznie zorganizowano 221 spotkań, najwięcej we Wrzeszczu (23), na Chełmie (15) i w Śródmieściu Gdańska (15). W zeszłym tygodniu inaugurowaliśmy kolejną edycję sąsiedzkiego święta Piknikiem Sąsiedzkim w Instytucie Kultury Miejskiej. Zobaczcie relację.

Oprócz warsztatów z MAMYWENE i koncertu Kasi Rogleskiej Classic uczestnicy i uczestniczki mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych „Micha dobra!” z Weroniką Pochylską, autorką bloga Lekko jak hel. Podczas warsztatów się przygotowano proste i niebanalne w smaku dania podawane w miskach i szklankach. Oprócz tego smakowaliśmy potrawy z Drugiej Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej, która miała swoją premierę podczas Podwieczorku Sąsiedzkiego.

Publikacja liczy 229 stron, zawiera 126 przepisów nadesłanych przez uczestników i uczestniczki Gdańskich Dni Sąsiadów. Wśród przepisów znajdują się: sałatki i przekąski (Pasta sąsiada, Sałatka na zgodę, Kolorowa poduszka, Wegański smalec z białej fasoli, Smocze pomidory, Zupa ze świeżych ogórków, Sałatka tęcza); dania główne (Placki gdańskich strażników i strażniczek miejskich, Bezglutenowa pizza, a też smaczna, Bigos bez kapusty, Smażak ‒ ser smażony à la schabowy); desery i słodkości (Pizza z arbuza, Budyń po gdańsku, Drożdżowe dla leniwych, Psie ciasteczka marchewkowo-żurawinowe, Hiszpański jabłecznik czekoladowy); napoje (Pietruszkowelove, Malinowe H2Love) i przetwory. Poprosiliśmy autorki i autorów książki o przyniesienie potraw z książki na Podwieczorek Sąsiedzki.

 

Idea Dnia Sąsiada

Narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa” .Gdańskie Dni Sąsiadów w obecnej formule organizowane są od 2009 roku.

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/. Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku.

Powiązane projekty