W niedzielę 18 czerwca od godz. 13.00 na Długim Targu (okolice Zielonej Bramy) odbędą się wydarzenia z okazji Światowego Dnia Uchodźcy: koncerty, kiermasz młodej sztuki, książek, dekoracji ogrodowych i ubrań, żywa biblioteka. W inicjatywę Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek włącza się również Instytut Kultury Miejskiej, w którym o godz. 13.00 i 15.30 usłyszymy opowieści nomadyczne Parparuszy, czyli Katarzyny Jackowskiej oraz spotkamy się z Rafałem Kostrzyńskim, rzecznikiem prasowym UNHCR.

W programie obchodów Światowego Dnia Uchodźcy: muzyka z różnych stron świata, opowieści nomadyczne, rodzinny piknik i mnóstwo atrakcji. Na scenie ustawionej na Długim Targu wystąpią: Ikenga Drummers, Jazgodki i MUZ – ART. Podczas wydarzenia organizacje pozarządowe na swoich stoiskach będą informować o sytuacji uchodźców i możliwościach zaangażowania się w niesienie im pomocy. Tego dnia będzie też możliwość przekazania datku na działalność Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów. Zebrane środki przeznaczone będą na wsparcie socjalne i wakacyjne dzieci uchodźców przebywających w Gdańsku.

Wydarzenia w IKM:

18 czerwca, godz. 13.00 i 15.30 Opowieści nomadyczne Parparuszy (Katarzyna Jackowska – Enamuo) i spotkanie z Rafałem Kostrzyńskim, rzecznikiem prasowym UNHCR.

Bajki, legendy, opowieści są wspaniałym narzędziem nie tylko zabawy, ale też – a może przede wszystkim – edukacji kulturowej. Poprzez historie, które sami uwielbiamy, pokazujemy dzieciom bogactwo kulturowe świata, budujemy ich ciekawość i otwartość, wrażliwość wobec odmiennych obyczajów, a także pomagamy im uświadomić sobie kim są i skąd pochodzą.

Integralną część naszych spotkań z bajkami i opowieściami stanowi muzyka, gry, zabawy i zagadki, dzięki którym dzieci aktywnie biorą udział i uczą się nowych rzeczy, mają też okazję posłuchać i dotknąć swojskich i egzotycznych instrumentów: afrykańskich bębnów, balafonu, liry korbowej, skrzypiec, sazu i innych.

Na repertuar dla dzieci składają się bajki, legendy i historie pochodzące z różnych tradycji, zarówno te lepiej znane, jak i zupełnie unikalne: polskie, afrykańskie romskie, greckie, indiańskie, bałkańskie, orientalne i inne.

Katarzyna Jackowska-Enemuo, z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury – nomada, muzykantka i opowiadaczka historii. Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych. z Parapuszą tworzy historie z bliska i daleka: o domu, o drodze, o wędrówce i wędrowcach. O ludziach i nieludziach. Historie, w których szumi morze i las, przesiąknięte dymem z ognisk, skrzypieniem kół i melodią kroków… Nie tylko dla dzieci, dla dorosłych też bardzo!Więcej informacji: www.parparusza.wordpress.com/.

 


Wydarzenie organizowane przez grupę Trójmiasto Uchodźcom, Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, ArtOne.