Letnie spacery z Metropolitanką przybliżają historię gdańskich perkursorek i działaczek polonijnych oraz sylwetki kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej. Wędrując po Starym i Głównym Mieście poznajemy Teklę Gliniecką, która współtworzyła amatorski teatr w Gdańsku, Irenę Nadolną-Szatyłowską – pilotkę i sędzinę żużlową i wiele innych kobiet z fascynującą biografią. Spacery po Stoczni Gdańskiej toherstorie o niepokornej suwnicowej, animatorce kultury, działaczkach Solidarności oraz codzienności strajku w Sierpniu 1980. Spacery są bezpłatne, obowiązują zapisy: kontakta@ikm.gda.pl.

Spacery Metropolitanki szlakiem działaczek i prekursorek

Trasa działaczek polonijnych i prekursorek pokazuje, że mieszkanki Gdańska żyjące w XVIII, XIX i XX wieku aktywnie angażowały się w życie społeczne, kulturalne i polityczne miasta. Przewodnicy i przewodniczki prezentują łącznie 29 niezwykłych biografii. Opowiadają m.in.: o Irenie Nadolnej-Szatyłowskiej, która w 1964 r. zdobyła, jako pierwsza kobieta na świecie, licencję sędziego żużlowego, a wcześniej, czy o Helenie Żelewskiej, która zorganizowała i prowadziła Polską Misję Dworcową w
Gdańsku. Jej wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym z okolicznych wsi kaszubskich do Gdańska znaleźć pracę i schronienie. W ten sposób chroniły dziewczęta i młode kobiety przed przestępstwami seksualnymi, na jakie były szczególnie narażone. Spacery po Starym i Głównym Mieście Szlakami odbywają się w soboty o godz. 16.00, start pod Instytutem Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40.

Spacery szlakami kobiet z Metropolitanką odbywają się już czwarty  sezon. Podczas zwiedzania chodzimy znanymi większości uliczkami. To opowieści, które przedstawiają osoby oprowadzające, nadają im drugie życie, nowe znaczenie. Zwracamy uwagę na pracę i zaangażowanie kobiet w kształtowanie miasta: jego instytucji, organizacji polonijnych czy inicjatyw społecznych – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Sprawdź wszystkie terminy >>>

Spacery Metropolitanki po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej

Uczestnicy i uczestniczki spacerów po Stoczni Gdańskiej dowiedzą się na czym polegała praca suwnicowej, jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach, czy bycie robotnicą było powodem do dumy i jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Podczas
zwiedzania przewodnicy i przewodniczki opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz. Spacery po Stoczni Gdańskiej odbywają się w środy i piątki o godz. 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00.

Zobacz terminy spaceru po Stoczni Gdańskiej >>>

Zapraszamy do zwiedzania Gdańska szlakami kobiet!

 

Powiązane projekty